Sukces Site Nieruchomości Budowa domu, a wymiary otworów okiennych

Budowa domu, a wymiary otworów okiennych

8 min read
0
1,004
dom

Okna w każdym domu i mieszkaniu odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki nim docierają tak bardzo nam potrzebne promienie słoneczne,które pozytywnie wpływają nie tylko na wewnętrzny wygląd naszych pomieszczeń ale także na nasze samopoczucie. Im więcej światła słonecznego,tym lepiej. Dlatego tak bardzo ważny jest wybór odpowiedniego okna.

Coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach stają się okna balkonowe. Znakomicie się prezentują a dodatkowo bardzo dobrze oświetlają i powiększają optycznie przestrzeń.

Wyróżnić możemy dwa umowne rodzaje okien: okna typowe  o prostokątnym kształcie i standardowych wymiarach oraz nietypowe,czyli np.okna łukowe,okrągłe czy skośne.

Okna typowe i nietypowe

Okna typowe,czyli w standardowych wymiarach. Są to tzw.”typówki” i są dostępne praktycznie od ręki u każdego producenta. Wśród okien standardowych wyróżnia się 40 podstawowych typów i 12 typów drzwi balkonowych,które dopasowane są do otworów o równych wymiarach. Biorąc pod uwagę szerokość i wysokość okna,konkretne wymiary określane są przez symbole. 

Okna podzielić możemy także ze względu na ilość skrzydeł,czyli mogą być jednodzielne lub dwudzielne.

Choć okna nietypowe są dość oryginalne i całkiem ciekawie się prezentują,warto mieć na uwadzę,że jest to całkiem kosztowna inwestycja. Wiąże się to z większą ilością odpadów profili podczas produkcji. Do tego należy zaznaczyć,że charakteryzują się gorszymi właściwościami a sam montaż okien nietypowych we wnękach okiennych może przysporzyć wiele dodatkowej pracy i kosztów.

Przy wyborze okna,niezależnie czy będzie typowe czy nietypowe,należy brać pod uwagę wytyczne danego producenta. Warto pamiętać,że podział okien na standardowe i niestandardowe nie jest stały,dlatego wymiary okien poszczególnych wykonawców mogą się różnić.

Otwory na okna. Jak je prawidłowo zmierzyć?

Nieprawidłowe podanie wymiarów otworów okiennych może przysporzyć nam dodatkowych prac i wydatków. Jeżeli okaże się,że górne krawędzie okien czyli nadproża znajdą się na złej wysokości,konieczne będzie dopasowanie ich dolnych krawędzi do ich poziomu. I tak w przypadku,jeżeli otwór okienny okaże się za niski,konieczne będzie zniszczenie nadproża i zrobienie go na właściwym poziomie. Prace tego typu na gotowej wymurowanej ścianie są ciężkie do wykonania a także wiążą się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Aby poprawnie podać wymiar otworu na okna,należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Muszą być zawsze o kilka centymetrów większe niż wymiary ościeżnic podawane w wykazie stolarki. Pozwala nam to zachować luzy w obrębie połączenia okna z ościeżem,czyli luzy dentylacyjne. Otwór powinien być 4-6 cm szerszy i 7-9 cm wyższy niż ościeżnica. Od 2-3 cm po bokach i na górze,od dołu zaś od 5-6 cm,aby zostawić miejsce na listwę progową. Prostym sposobem na zmierzenie otworów w standardowym typie jest zmierzenie jego przekątnych i dwóch prostopadłych boków. Jeżeli długości boków są zgodne z wymiarami projektu a przekątne jednakowe tym samym będziemy mieć otwór okienny o prawidłowych wymiarach.

Wybór okien do pomieszczeń

Podczas wyboru okien duże znaczenie ma ich wielkość. Im więcej przeszklonych powierzchni,tym korzystniej nasze wnętrze się prezentuje a dodatkowo dociera do nas więcej światła dziennego. Promienie słoneczne ogrzewają nasz dom lub mieszkanie a my w ten sposób możemy dodatkowo wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Niemniej jednak,aby okna mogły spełniać swoje funkcje,należy odpowiednio rozplanować ich rozmieszczenie. W przypadku pokoju dziennego,salonu czy gabinetu potrzebujemy dużo więcej światła niż np.w sypialni,kuchni lub spiżarni. W tych pomieszczeniach warto postawić na większe okna,np.typu balkonowego,jeżeli mamy taką możliwość. 

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektu domu a plan rozmieszczenia pomieszczeń przed nami,dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie np.salonu czy biura od strony południowej. Przez większą część dnia będą one dobrze oświetlone i ogrzewane,co odgrywa istotną rolę w zimie. Energia słoneczna pozwala nam ocieplić wnętrza a co za tym idzie zmniejszyć także koszta związane z ogrzewaniem.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Nieruchomości
Comments are closed.

Sprawdź również

Szara łazienka z drewnem w biurze to styl, elegancja i funkcjonalność!

Szara łazienka z elementami drewnianymi to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnę…