Sukces Site Prawo i Podatki Przegląd kasy fiskalnej

Przegląd kasy fiskalnej

4 min read
0
1,450
inwestycje

Obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej powinno wykonywać się najpóźniej dwa lata od poprzedniego przeglądu.

Co grozi za niewykonanie przeglądu kasy fiskalnej ?

Kasy fiskalne wymają okresowego przeglądu. Brak jego wykonania jest równoznaczny z nieprawidłowym prowadzeniem ksiąg. Może być wówczas nałożona kara grzywny za tak zwane wykroczenie skarbowe.

Dlaczego przeglądy kas fiskalnych są obowiązkowe ?

Począwszy od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone zmiany odnośnie przepisów dotyczących przeprowadzania przeglądów kas fiskalnych. Obowiązkowy przegląd techniczny należy wykonywać okresowo co dwa lata. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku, które dotyczy warunków użytkowania kas rejestrujących.

Jeżeli istnieje obawa, że zapomnimy o terminowym wykonaniu przeglądu kasy fiskalnej, wystarczy spojrzeć na umieszczoną na niej naklejkę. Takie naklejki, gdzie widnieje dokładna data następnego przeglądu pochodzą od Urzędu Skarbowego. Ponadto obecnie większość kas informuje właściwym komunikatem o zbliżającym się terminie obowiązkowego przeglądu.

Kto musi pamiętać o przeglądzie – ja czy mój serwis ?

Dopilnowanie wykonania terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej jest obowiązkiem podatnika, a nie serwisu. Gdy zbliża się jego termin należy powiadomić o tym serwisanta. Do obowiązków serwisu należy dokonanie owego przeglądu.

Jeżeli chcemy uniknąć problemów, jakie mogą być związane z niewykonaniem w terminie obowiązkowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej, możemy poprosić o powiadomienie telefoniczne. Ponadto tak jak wspomniano powyżej informacja dotycząca zbliżającego się terminu umieszczana jest w widocznym miejscu na urządzeniu fiskalnym.

Co zrobić, jeżeli przekroczymy termin przeglądu ? Czy można dokonać przywrócenia terminu przeglądu kasy fiskalnej ?

Termin wykonywania obowiązkowego przeglądu kasy fiskalnej ściśle określają przepisy ustawy o podatku VAT. Oznacza to, że jest to termin nieprzekraczalny i niestety nie może zostać przywrócony ( nawet w sytuacjach niezależnych od podatnika ). Takie opóźnienie może skutkować konsekwencjami z Urzędu Skarbowego.

 Co nam grozi, jeśli nie dotrzymamy terminu przeglądu technicznego kasy fiskalnej ?

Konsekwencje w tym wypadku dotyczą głównie przedsiębiorców, którzy skorzystali z ulgi przy zakupie kasy fiskalnej. Jeżeli podatnik do trzech lat od zakupu nie zgłosi urządzenia do wykonania przeglądu technicznego, będzie musiał zwrócić kwotę, którą otrzymał w ramach ulgi.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…