Sukces Site Firma Jakie zalety powinien posiadać GPS do auta?

Jakie zalety powinien posiadać GPS do auta?

7 min read
0
935
dacia

Czasy podróży samochodowych z mapą w ręku mamy już dawno za sobą. I choć wielu wspomina to z nutą nostalgii to nikt nie lekceważy korzyści płynących ze stosowania najnowszych rozwiązań. Rozwój nowoczesnych technologii umożliwił rozpowszechnienie się w Polsce systemu nawigacji satelitarnej GPS. Początkowo korzystano z niej głównie w profesjonalnym transporcie handlowym. Obecnie nawigację w podstawowej wersji może użytkować każdy posiadacz nowoczesnego smartphona. Mobilne nawigacje znajdziemy w samochodach dostawczych, firm kurierskich a także prywatnych pojazdach. Bardziej rozbudowane systemy montowane są w samochodach ciężarowych jeżdżących na trasach międzynarodowych. GPS to dziś niezastąpiony element podróżowania, bez którego trudno wyobrazić sobie dalsze wyprawy.

Jak działa GPS do samochodu?

GPS to amerykański system nawigacji satelitarnej, w którego skład wchodzą trzy podstawowe elementy: satelity w przestrzeni kosmicznej, naziemne stacje kontrolujące oraz odbiorniki w rękach użytkowników, które odbierają sygnały z satelity. W dużym uproszczeniu system GPS z wielką precyzją mierzy czas w jakim sygnał z satelity dociera do odbiornika tym samym ustalając jego położenie względem satelitów. Systemy GPS w samochodach pozwalają więc z dużą dokładnością ustalić położenie danego obiektu a także wyznaczyć dokładną trasę z jednego punktu do drugiego. Co więcej system GPS stale aktualizuje dane dlatego jest w stanie na bieżąco ma możliwość weryfikacji trasy i jej zmiany tak, aby uniknąć np. dużego natężenia ruchu na drodze. Ponadto system określając położenie samochodu i przesyłając dane do odbiorcy wskazuje wszelkie zmiany kierunku i nieprzewidziane zboczenie z drogi. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo szczególnie transportów o dużej wartości materialnej.

Dlaczego warto posiadać system GPS w samochodzie?

Zastanawiając się jaki gps do auta kupić należy określić jakie są nasze potrzeby i czego oczekujemy od tego systemu. Jeśli jest to nasze prywatne auto do codziennego użytku po znanych nam trasach to oczywiście specjalna nawigacja nie będzie nam potrzebna. Do dłuższych wyjazdów kilka razy w roku wystarczy nam system gps w telefonie. Jeśli jednak kupiliśmy niedawno nowe, droższe auto warto rozważyć montaż lokalizatora gps, który w razie ewentualnej kradzieży samochodu pomoże w szybkim ustaleniu jego położenia. Podobnie jeśli często pożyczamy samochód naszemu dziecku, które dopiero niedawno otrzymało prawo jazdy i wolelibyśmy “mieć go na oku”. W przypadku samochodów służbowych, które stanowią narzędzie pracy system gps wydaje się być niezbędny. Pozwala dokładnie monitorować lokalizację floty samochodów firmowych przez całą dobę oraz precyzyjnie rozliczać czas pracy kierowców, zwłaszcza jeśli nawigacja jest podłączona do tachografu. W transporcie międzynarodowym system nawigacji gps ułatwia spedycji monitorowanie wszystkich samochodów firmowych i opracowywanie planu pracy kierowców. W przypadku jakichkolwiek problemów technicznych czy zdrowotnych kierowcy pozwala to również reagować w odpowiednio krótkim czasie ponieważ z dużą dokładnością znana jest lokalizacja samochodu. 

Jak wybrać dobry GPS do auta?

System GPS powinien być przede wszystkim dokładny dlatego nie warto zanadto oszczędzać na tym sprzęcie. Nie musimy oczywiście wydawać kilku tysięcy na nawigację do samochodu prywatnego do codziennej jazdy. Natomiast właściciele firm, którzy chcieliby właściwie zabezpieczyć swoje samochody powinni skłonić się ku droższym modelom. Dobrej jakości nawigacje i lokalizatory gps są bardzo trwałe, solidne i trudno je uszkodzić nawet w niesprzyjających warunkach. Ponadto posiadają akumulatory, które na jednym ładowaniu potrafią pracować kilkadziesiąt dni. Ważne jest także aby nawigacja posiadała dużą pamięć wewnętrzną, na której będą zapisywały się dane o lokalizacji nawet wówczas kiedy system będzie poza zasięgiem sieci. Natychmiast po tym jak samochód znajdzie się z powrotem w polu zasięgu system prześle informację z pamięci do odbiornika.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…