Sukces Site Praca Team building – na czym polega

Team building – na czym polega

4 min read
0
2,522
praca

Team building to pojęcie z zakresu psychologii biznesu, które z języka angielskiego oznacza dosłownie „budowanie drużyny”. Jest to niezwykle ważne w firmach, w których podstawowym systemem działania jest podział obowiązków między pracowników. Wtedy sukces przedsiębiorstwa jest wspólnym dziełem i dobrze zorganizowany zespół pracowniczy jest na wagę złota. Umiejętny team building opiera się na zintegrowaniu zespołu oraz przeciwdziałaniu konfliktom (lub umiejętnym rozwiązywaniu ich).

Sposoby na team building – wyjazdy integracyjne

Jednym ze sposób na zbudowanie drużyny z pracowników jest wyrwanie ich ze środowiska biurowego i poznanie z zupełnie innej strony. Nie ma na to lepszego sposobu niż zorganizowanie imprezy integracyjnej lub kilkudniowego wyjazdu. Wśród rozrywek niezwykle popularnych do tego celu można wyróżnić: escape room, kręgielnie, obozy survivalowe czy wstęp na tor wyścigowy. Wspólne spędzanie czasu poza biurem pozwala pracownikom nie tylko lepiej się poznać, ale także obudzić w sobie ducha współzawodnictwa, rywalizacji i konkurencji. Najlepiej do tego sprawdzają się wszelkiego rodzaju sporty, wyścigi i konkurencje, które wyzwalają adrenalinę. Równie ważna podczas takich wyjazdów jest współpraca (tu znakomicie sprawdzają się rozrywki typu survival czy escape room), która bardzo często przekłada się na późniejsze relacje w grupie.

Team building a konflikty w zespole

Niezależnie od tego jak zgrana jest drużyna pracowników, konflikty są nieodłącznym elementem współpracy. Pojawiają się zawsze i rolą dobrego menadżera jest radzenie sobie z nimi. Najważniejszym krokiem, który należy podjąć w obliczu konfliktu jest umiejętna mediacja. Warto bez wstępnych ocen wysłuchać obu stron i zanim wyda się osąd na temat sprawy, zapytać samych zainteresowanych, co sądzą na temat sporu i jakie widzą korzystne rozwiązania. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której pracownicy mają naprawdę rozsądne pomysły, ale ich brak umiejętności komunikacji nie pozwala na dojście do konsensusu. Podstawą team buildingu jest nie tylko rozwiązywanie konfliktów, ale także zapobieganie ich powstawaniu. Najlepszym sposobem na to jest postawienie na kursy, szkolenia i meetingi dotyczące umiejętnej komunikacji między ludźmi. Pracownicy, który potrafią ze sobą rozmawiać, rzadziej wchodzą w konflikty.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…