Sukces Site Nieruchomości Mieszkanie dla młodych – co zmieni się od sierpnia 2017.

Mieszkanie dla młodych – co zmieni się od sierpnia 2017.

4 min read
0
1,135
blok

Mieszkanie dla młodych to rządowy program pomocy, mający na celu pomoc młodym ludziom w usamodzielnieniu się i znalezieniu własnego mieszkania. Jest on skierowany do rodzin, ale również osób nie będących w związkach – popularnie zwanych singlami. Jednym z kryteriów przyznawania wsparcia jest wiek – z programu mogą skorzystać osoby do 35 roku życia.

Program obowiązywać miał w latach 2014-2018, a więc powoli zostaje on wygaszany. Mimo to można jeszcze starać się o ostatnią transzę dopłat z dostępnej puli środków. W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o programie „Mieszkanie dla Młodych”. Bez zmian pozostaną zasady składania wniosków o przyznanie dofinansowania do wkładu własnego. Nowelizacja wprowadzi natomiast odmrożenie środków do wypłat. Wnioski o dopłatę będzie można składać już od sierpnia.

Zgodnie z założeniami programu Bank Gospodarstwa Krajowego może wypłacić 95% środków z puli przeznaczonej na dany rok. Pozostałe 5% środków pozostaje jako rezerwa, która wykorzystana jest w momencie gdyby konieczne były dodatkowe opłaty z tytułu urodzenia drugiego i kolejnego dziecka przez beneficjentów programu. Zgodnie z powyższymi zasadami zablokowanie dofinansowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego nastąpiło już w styczniu 2017 roku. Jednocześnie do puli środków programu nie wracały pieniążki od osób, które wycofały się, bo np. nie mogły podpisać umowy kredytowej. Dzięki nowelizacji ustawy środki te zostaną ponownie udostępnione, a banki będą przyjmować wnioski o dofinansowanie do momentu ich wyczerpania.

Jeśli nowelizacja zostanie sprawnie przyjęta, zgodnie z planem czyli 1 sierpnia, jest szansa, że już 17 sierpnia będzie możliwe składanie wniosków o kredyt z dofinansowaniem.

Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że dzięki uruchomieniu dopłat, z dodatkowego dofinansowania będzie mogło skorzystać około 4 tys. gospodarstw domowych. Szacunkowa kwota dopłat to około 66 mln. złotych.

To już końcówka programu Mieszkanie dla Młodych. Ostatnie dopłaty zostaną uruchomione w styczniu 2018. Dla zainteresowanych kupnem mieszkania oznacza to ostatnią szansę na wzięcie kredytu z dopłatą. Po wyczerpaniu środków z ostatniej puli program zostanie zamknięty.

Program Mieszkanie dla Młodych od początku cieszy się ogromną popularnością. Dla sporej części Polaków to jedyna szansa na spełnienie marzeń o własnym domu lub mieszkaniu. Na programie korzystają również banki, udzielające kredytów hipotecznych oraz deweloperzy, którzy ciesząc się z ogromnego popytu na nowe mieszkania z rozmachem realizują kolejne inwestycje.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Nieruchomości
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…