Sukces Site Nieruchomości Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

4 min read
0
1,445
sypialnia

Sprzedaż zadłużonego mieszkania może okazać się jedynym rozwiązaniem w przypadku poważnych długów. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy mieszkanie zostało obciążone kredytem hipotecznym, a właściciel nie jest w stanie regularnie spłacać rat. W takim wypadku bank może udzielić pozwolenia na sprzedaż mieszkania osobie, która będzie w stanie spłacić raty w terminie.

Dlaczego ludzie kupują zadłużone mieszkania

Podstawowym powodem, dla którego ludzie kupią zadłużone mieszkania, jest ich cena. Zdesperowani właściciele są w stanie obniżyć cenę nawet do 70% wartości nieruchomości. W takim wypadku należy dobrze przeanalizować sytuacje. Po pierwsze trzeba się upewnić, że poza długiem ujawniony, mieszkanie nie jest obciążone ukrytym. Dobrym przykładem są wysokie odsetki, które mogą znacznie zwiększyć kwotę do spłaty. W tym celu warto dokładnie przejrzeć księgi wieczyste. Kolejnym korkiem jest zastanowienie się, czy kwota, którą oszczędzamy na kupnie, nie jest mniejsza od długu, który musimy spłacić. W takim wypadku kupno zadłużonego mieszkania byłoby strzałem w kolano.

Co zrobić, kiedy dług przekracza wartość mieszkania?

Kiedy planujesz sprzedaż zadłużonego mieszkaniaa kwota do zapłaty przekracza cenę rynkową nieruchomości, wciąż możesz legalnie to zrobić. Fundamentalnym krokiem jest zdobycie na to pozwolenia od banku lub wierzyciela. Taka zgoda nazywa się promesą. Żeby ją otrzymać, musisz podpisać z wierzycielem umowę, według której możesz sprzedać mieszkanie za cenę rynkową, ale wciąż musisz spłacić resztę długu, która pozostała. Jeżeli mieszkanie jest wart 500 000 zł, a Twój dług przekracza 1 000 000, to dostajesz zgodę an sprzedaż mieszkania za 500 000 zł, ale zobowiązujesz się na spłatę 500 000 zł.

Czy można obniżyć wysokość spłaty?

W momencie, gdy na Twój dług nakładają się dodatkowe odsetki karne, możesz ubiegać się o ich umorzenie. Bank lub wierzyciel muszą na to zezwolić, ale wbrew pozorom nie jest to taka rzadka sytuacja. Dzięki temu Twój dług jest mniejszy i masz większe szanse na jego spłatę. Natomiast bank niewiele traci, a zwiększa prawdopodobieństwo na odzyskanie swoich pieniędzy. Doprowadzenie dłużnika do sądu ostatecznie nie pomoże mu w spłacie długu.

Szczegóły umowy

Kiedy już znalazłeś odpowiedniego kupca swojego mieszkania, to upewnij się, że w umowie zaznaczony jest czas, kiedy musisz opuścić lokal. Warto zostawić sobie czas na znalezienie nowego mieszkania. W przeciwnym razie nowy właściciel może zażądać Twojej wyprowadzki, zanim cokolwiek znajdziesz.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Nieruchomości
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…