Sukces Site Nieruchomości Ile trzeba zapłacić u notariusza za umowę najmu okazjonalnego i instytucjonalnego?

Ile trzeba zapłacić u notariusza za umowę najmu okazjonalnego i instytucjonalnego?

5 min read
0
2,998
mieszkanie

Jeśli chcemy wynająć mieszkanie, warto sporządzić umowę u notariusza. Dokument zabezpieczy nas przed ewentualnymi kłopotami z najemcą. Spotkać nas może wiele problemów od kłopotów z egzekucją czynszu po pozostanie w mieszkaniu mimo próśb o opuszczenie lokalu.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Chcąc wynająć mieszkanie przed podpisaniem umowy, należy sprawdzić tożsamość potencjalnego najemcy. Dane tej osoby najlepiej potwierdzić na podstawie dwóch dokumentów ze zdjęciem. Jeśli klient odmówi okazania dokumentu odmów wynajmu mieszkania. Najemca również może poprosić właściciela o okazanie dokumentu, aby poczuć się bezpiecznym podczas transakcji. Może poprosić także o okazanie dokumentu potwierdzającego własność mieszkania i prawo do dysponowania nim. Podczas wynajmu mieszkania istotne jest bezpieczeństwo obu stron, ponieważ znane są przypadki oszustów podszywających się pod właścicieli mieszkań i pobierających kaucję. Spotykane są sytuacje, gdy ktoś próbuje wynająć mieszkanie na skradziony dowód osobisty. Należy pamiętać, że istnieje baza zastrzeżonych dokumentów, do której mają dostęp notariusze.

Wynagrodzenie notariusza

Notariusz pobierze za przygotowanie dokumentów do podpisania umowy wynajmu okazjonalnego i instytucjonalnego nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie przygotowywany jest nowy projekt ustawy mieszkaniowej regulujący wynajem okazjonalny i instytucjonalny. Do zawarcia umów zgodnych z prawem niezbędne są dokumenty sporządzone przez notariusza. Mowa np. o oświadczeniu najemcy o poddaniu się dobrowolnej egzekucji. Projekt tej ustawy reguluje również wysokość wynagrodzenia, które pobiera notariusz. Obecnie nie powinno ono przekraczać 210 zł.

Regulacja o wysokości wynagrodzenia notariusza

Obecnie panuje dość spory bałagan w tym zakresie. Od września 2018 roku obowiązuje ustawa, która zmieniła zasady ustalania wynagrodzenia dla notariuszy. Mowa oczywiście o przygotowaniu oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Obecnie notariusze pobierają maksymalnie 210 zł za przygotowanie niezbędnego dokumentu. Nowa ustawa będzie zakładała wynagrodzenie w wysokości 13,43 zł przy sporządzaniu oświadczenia o wynajmie okazjonalnym i instytucjonalnym. Prace nad projektem jeszcze trwają, a notariusze krytykują zamysł ustawy. Tłumaczą, że 13,43 zł to zbyt mało, aby pokryć koszty związane z przygotowaniem oświadczenia. Na czas przygotowania oświadczenia składa się bowiem spotkanie z klientem, sprawdzenie dokumentów w rejestrze oraz sporządzenie dokumentu.

W przypadku jakichkolwiek pytań o sporządzenie dokumentu oświadczenia możemy skorzystać z pomocy prawnej www.notariuszrataje.pl.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Nieruchomości
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…