Sukces Site Firma Raportowanie i sprawozdawczość usprawni Twoją pracę

Raportowanie i sprawozdawczość usprawni Twoją pracę

6 min read
0
938
lejek sprzedażowy

Księgowość w firmie to dla wielu temat trudny i najchętniej spychany na boczne tory. Jednakże dla prowadzenia działalności gospodarczej jest ona niezbędna. Bez niej nie możemy legalnie sprzedawać produktów, wykonywać usług czy zatrudniać pracowników. Jeśli więc mamy z nią problemy – najlepiej zatrudnić fachowców, którzy zajmą się rachunkowością w naszej firmie, a nam pozwolą spokojnie odetchnąć.

Zalety raportowania

Księgowość w firmie to kwestia, która odstrasza wielu. Jeśli jednak zakładamy własną działalność i myślimy o stopniowym jej rozwijaniu, ewidencja księgowa będzie tym, z czym z pewnością będziemy musieli się zetknąć. Warto w tym przypadku wynająć profesjonalną firmę, która nie tylko zajmie się obsługą naszych kont i podatkami, ale też sprawozdawczością i raportowaniem. Do zalet tego ostatniego zaliczyć możemy:

 • możliwość podejmowania kluczowych decyzji w firmie na podstawie danych z raportów,
 • sprawna i szybka możliwość wyszukiwania danych,
 • łatwe kontrolowanie finansów firmy,
 • usprawnienie procesów decyzyjnych w firmie, na podstawie danych finansowych,
 • szybki dostęp do aktualności w firmie, bieżących zmian księgowych.

Raportowanie i sprawozdawczość często pozwalają na podejmowanie szybkich decyzji, które w przyszłości zaprocentują. Dzięki otrzymywanym analizom kierownictwo przedsiębiorstwa może łatwiej zaplanować kolejne miesiące działania, a także podejmowane kroki w relacjach z partnerami.

Raporty klasyczne

Jak zaznaczają specjaliści z firmy MACAccounting, na rynku jest kilka sposobów raportowania dokumentów. Najpopularniejsze są jednak raporty klasyczne, które zdecydowanie wybiera większość klientów firm rachunkowych. Są one przygotowywane tak, by zawierały dwie części:

 • analityczną – wygenerowaną z systemu księgowego,
 • opisową – przygotowaną przez analityków na podstawie danych.

Dzięki temu możliwe jest jak najlepsze poruszanie się w obrębie danych. Poszczególne opisy pozwalają na łatwiejsze odczytywanie wprowadzanych zmian i stanu finansowego. Przez to przedsiębiorstwo funkcjonuje lepiej i sprawniej. Analiza statystyczna niekiedy może być też uzupełniania o komentarze merytoryczne, podsumowujące przychodu i wydatki. Szczególnie większe firmy i organizacje będą zadowolone z takich rozwiązań, pozwoli to na niezależna ocenę ich działalności.

Raporty standardowe zazwyczaj zawierają podstawowy pakiet, do którego należą:

 • rachunki zysków,
 • rachunki strat,
 • zestawienia obrotów i sald,
 • sprawozdania i bilansy roczne,
 • analizy wszystkich ewidencji księgowych.

Raporty z wykorzystaniem różnych narzędzi

Raporty i sprawozdania mogą być przedstawiane zarówno na wzorach biur rachunkowych, jak na własnych wzorach firmowych. Ważne, by były one sporządzane według wymagań międzynarodowych standardów. Powinny być także stworzone w sposób jasny i klarowny, by odczytanie danych nie stanowiło problemu. Na podstawie dobrze zrealizowanych analiz i raportów podejmowanie wielu kroków w firmie będzie łatwiejsze. Dotyczy to nie tylko kadry kierowniczej, ale i pracowników, posiadających dostęp do danych. Szczególnie ważna jest możliwość samodzielnego generowania raportów. Służyć temu może aplikacja mobilna, będąca narzędziem, dzięki któremu praca z finansami naszej firmy będzie możliwa w każdym miejscu na świecie.

Więcej na temat księgowania, raportowania i sprawozdań znajdziemy na stronie firmy MACAccounting.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Na co zwrócić uwagę podczas piaskowania?

Piaskownie to jeden z bardziej efektywnych sposobów czyszczenia różnego rodzaju powierzchn…