Sukces Site Firma Raportowanie i sprawozdawczość usprawni Twoją pracę

Raportowanie i sprawozdawczość usprawni Twoją pracę

6 min read
0
1,096
lejek sprzedażowy

Księgowość w firmie to dla wielu temat trudny i najchętniej spychany na boczne tory. Jednakże dla prowadzenia działalności gospodarczej jest ona niezbędna. Bez niej nie możemy legalnie sprzedawać produktów, wykonywać usług czy zatrudniać pracowników. Jeśli więc mamy z nią problemy – najlepiej zatrudnić fachowców, którzy zajmą się rachunkowością w naszej firmie, a nam pozwolą spokojnie odetchnąć.

Zalety raportowania

Księgowość w firmie to kwestia, która odstrasza wielu. Jeśli jednak zakładamy własną działalność i myślimy o stopniowym jej rozwijaniu, ewidencja księgowa będzie tym, z czym z pewnością będziemy musieli się zetknąć. Warto w tym przypadku wynająć profesjonalną firmę, która nie tylko zajmie się obsługą naszych kont i podatkami, ale też sprawozdawczością i raportowaniem. Do zalet tego ostatniego zaliczyć możemy:

 • możliwość podejmowania kluczowych decyzji w firmie na podstawie danych z raportów,
 • sprawna i szybka możliwość wyszukiwania danych,
 • łatwe kontrolowanie finansów firmy,
 • usprawnienie procesów decyzyjnych w firmie, na podstawie danych finansowych,
 • szybki dostęp do aktualności w firmie, bieżących zmian księgowych.

Raportowanie i sprawozdawczość często pozwalają na podejmowanie szybkich decyzji, które w przyszłości zaprocentują. Dzięki otrzymywanym analizom kierownictwo przedsiębiorstwa może łatwiej zaplanować kolejne miesiące działania, a także podejmowane kroki w relacjach z partnerami.

Raporty klasyczne

Jak zaznaczają specjaliści z firmy MACAccounting, na rynku jest kilka sposobów raportowania dokumentów. Najpopularniejsze są jednak raporty klasyczne, które zdecydowanie wybiera większość klientów firm rachunkowych. Są one przygotowywane tak, by zawierały dwie części:

 • analityczną – wygenerowaną z systemu księgowego,
 • opisową – przygotowaną przez analityków na podstawie danych.

Dzięki temu możliwe jest jak najlepsze poruszanie się w obrębie danych. Poszczególne opisy pozwalają na łatwiejsze odczytywanie wprowadzanych zmian i stanu finansowego. Przez to przedsiębiorstwo funkcjonuje lepiej i sprawniej. Analiza statystyczna niekiedy może być też uzupełniania o komentarze merytoryczne, podsumowujące przychodu i wydatki. Szczególnie większe firmy i organizacje będą zadowolone z takich rozwiązań, pozwoli to na niezależna ocenę ich działalności.

Raporty standardowe zazwyczaj zawierają podstawowy pakiet, do którego należą:

 • rachunki zysków,
 • rachunki strat,
 • zestawienia obrotów i sald,
 • sprawozdania i bilansy roczne,
 • analizy wszystkich ewidencji księgowych.

Raporty z wykorzystaniem różnych narzędzi

Raporty i sprawozdania mogą być przedstawiane zarówno na wzorach biur rachunkowych, jak na własnych wzorach firmowych. Ważne, by były one sporządzane według wymagań międzynarodowych standardów. Powinny być także stworzone w sposób jasny i klarowny, by odczytanie danych nie stanowiło problemu. Na podstawie dobrze zrealizowanych analiz i raportów podejmowanie wielu kroków w firmie będzie łatwiejsze. Dotyczy to nie tylko kadry kierowniczej, ale i pracowników, posiadających dostęp do danych. Szczególnie ważna jest możliwość samodzielnego generowania raportów. Służyć temu może aplikacja mobilna, będąca narzędziem, dzięki któremu praca z finansami naszej firmy będzie możliwa w każdym miejscu na świecie.

Więcej na temat księgowania, raportowania i sprawozdań znajdziemy na stronie firmy MACAccounting.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…