Sukces Site Praca Czy znasz już wszystkie właściwości wełny mineralnej?

Czy znasz już wszystkie właściwości wełny mineralnej?

4 min read
0
1,427
budowa

Planując ocieplenie domu, stajemy przed ważnym pytaniem – jaki materiał izolacyjny będzie najlepszy? Jedną z propozycji, którą na pewno weźmiemy pod uwagę będzie wełna mineralna. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto poznać wszystkie jej właściwości.

Co to jest wełna mineralna?

Wełna mineralna, o której więcej dowiecie się ze strony Knauf Insulation, jest niezwykle wszechstronnym materiałem izolacyjnym. Jej przewaga nad równie popularnym styropianem przejawia się choćby w tym, że wełna ma wyższy współczynnik izolacji cieplnej niż styropian. Ponadto dzięki odporności na wysokie temperatury może być wykorzystywana jako izolacja przeciwogniowa. Doskonale sprawdza się również w roli izolacji akustycznej. Wełna mineralna wytwarzana jest z materiałów takich jak bazalt, gabro, dolomit, kruszywo wapienne czy też brykiet mineralny pochodzący z recyklingu. Aby wybrany do produkcji materiał zyskał włóknistą strukturę, poddaje się go obróbce termicznej w określonej temperaturze. Następnie wełna zyskuje formę płyt lub granulatu, które wykorzystujemy do ocieplania. Wełna mineralna znana jest także jako wełna kamienna lub skalna, co wynika ze wspominanego już faktu, że materiał wytwarzany jest ze skał poddanych obróbce termicznej w bardzo wysokich temperaturach. Nazwy te odnoszą się jednak do tego samego produktu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wełnę mineralną?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na ocieplenie domu wełną mineralną, warto zwrócić uwagę na jej pozostałe właściwości. Wybrany przez nas materiał powinien być w całym przekroju hydrofobizowany. Wiąże się to z faktem, że wełna jest z natury materiałem przepuszczalnym, co zapewnia odpowiednią wentylację. Aby jednak zapobiec chłonięciu przez nią pary wodnej z powietrza, wełnę poddaje się procesowi impregnacji. Jeśli wybrany przez nas materiał został w ten sposób przetworzony, to znaczy, że dokonując zakupu, podjęliśmy słuszną decyzję. Dzięki temu wewnątrz materiału nie będzie się gromadziła wilgoć, co mogłoby spowodować uszkodzenie i utratę właściwości izolacyjnych. Aby osiągnąć jeszcze lepszy poziom dyfuzji pary wodnej, warto zabezpieczyć wełnę folią paroszczelną od wewnętrznej strony, na zewnątrz umieścić membranę wysokoparoprzepuszczalną. Wybierając wełnę mineralną, należy także zwrócić uwagę na jej gęstość. Doskonałe właściwości izolacyjne wełny wynikają bowiem przede wszystkim z wypełnionej powietrzem, wolnej przestrzeni pomiędzy włóknami, z których jest zbudowana. Znając podstawowe czynniki składające się na doskonałe właściwości izolacyjne wełny mineralnej, z pewnością wybierzemy najlepszy produkt.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…