Sukces Site Firma Elektrośmieci, czyli co zrobić ze zużytym sprzętem w firmie

Elektrośmieci, czyli co zrobić ze zużytym sprzętem w firmie

4 min read
0
1,408
serwer

Olbrzymi postęp technologiczny powoduje, że szeroko pojęte urządzenia elektryczne i elektroniczne, które kilka czy kilkanaście lat temu spełniały swoje zadanie, dziś są kompletnie bezużyteczne. Zarówno prawo polskie, jak i prawo Unii Europejskiej nakłada obowiązek odpowiedniego postępowania z tego typu odpadami i obowiązek ten muszą wypełniać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Szczególnie przedsiębiorstwa powinny liczyć się sporymi karami pieniężnymi w przypadku zaniedbań.

Czym są elektrośmieci i dlaczego stwarzają aż takie zagrożenie?

Elektrośmieci to zużyty i niepotrzebny sprzęt elektryczny/elektroniczny. Do tej kategorii zalicza się na przykład duże AGD/RTV w typie lodówek, pralek, czy telewizora, sprzęt podręczny rodzaju robota kuchennego, radia lub magnetofonu, ale także świetlówki, narzędzia elektryczne oraz elektroniczne zabawki. W zależności od typu sprzętu, przy niewłaściwym składowaniu mogą się z niego wydobywać takie substancje jak freon, kadm, rtęć, brom – co jest bardzo szkodliwe nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i potencjalnie niebezpieczne dla ludzi.

Co zrobić z elektrośmieciami, aby jednocześnie i zabezpieczyć się prawnie i mieć czyste sumienie?

Istnieje kilka darmowych sposobów na pozbycie się elektrośmieci i jak najbardziej mogą z nich korzystać także firmy. Najprostszym rozwiązaniem jest wywóz takiego sprzętu do punktu ZSEE (Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego).

Możliwy jest także zwrot bezpośrednio do sklepu, ale zazwyczaj pod warunkiem wymiany starego urządzenia na nowe. Elektrośmieci przyjmują też niektóre punkty złomu, ale muszą one legitymować się odpowiednimi uprawnieniami.

Istnieją także firmy utylizacyjne, które oferują darmowy przyjazd po elektrośmieci i ich uprawniony wywóz, więc warto upewnić się, czy takie przedsiębiorstwo działa na danym terenie.

Warto wiedzieć, że firmy zajmujące się recyclingiem elektrośmieci podlegają dorocznemu audytowi prowadzonemu przez podmioty zewnętrzne. Odbywa się on zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. poz.1688).

Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/environment/audyt_odzysku_sprzetu_elektronicznego_i_elektrycznego.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…