Sukces Site Biznes O tym dlaczego warto robić kopie zapasową (ang. Backup)

O tym dlaczego warto robić kopie zapasową (ang. Backup)

3 min read
0
1,236
dysk

Kopia zapasowa (czyli, z języka angielskiego, backup) to dane służące do odzyskiwaniu oryginalnych danych, gdy te ulegną uszkodzeniu lub zostaną utracone. Dlaczego warto posiadać backup istotnych dla siebie informacji i programów? Kopia zapasowa chroni przed utratą ważnych danych – czy to w wyniku awarii sprzętu, czy w wyniku błędu ludzkiego (np. nadpisania pliku). Jest to szczególnie ważne dla firm – utrata danych może wiązać się z przestojami, a w konsekwencji – ze stratami finansowymi.

Tworzenie kopii zapasowych związane jest głównie z środowiskami serwerowymi – specjalne oprogramowanie serwera, w zadanych odstępach czasu automatycznie tworzy kopię zapasową najważniejszych danych na nośniki zewnętrzne. Możliwe jest również zdalne wykonywanie kopii zapasowych – poprzez sieć lokalną lub Internet. Backup przechowywany jest wtedy na serwerze w centrum danych.

Posiadanie kopii zapasowych to konieczność, jednak czy ich tworzenie nie jest uciążliwe, koszto- i czasochłonne, szczególnie w przypadku dużej firmy? Trzeba ponieść koszty budowy infrastruktury, a odpowiednie przygotowanie serwerów i ich obsługa wymagać będzie obciążenia dodatkowymi zadaniami pracowników działu IT – przez co będą mieć mniej czasu na działania bezpośrednio wspierające rozwój firmy. Rozwiązaniem jest zaangażowanie firmy zewnętrznej, zajmującej się tworzeniem kopii zapasowych online, w proces tworzenia backupów ważnych danych.

Zaangażowanie firmy zewnętrznej do tworzenia kopii zapasowych niesie ze sobą szereg korzyści. Prace związane z przygotowaniem kopii zapasowych i odzyskiwaniem danych nie zaprzątają głowy pracownikom firmy, co zwiększa znacząco ich efektywność. Firma nie ponosi kosztów początkowych, związanych z budową infrastruktury niezbędnej do tworzenia backupów. Dodatkowo, by zapewnić bezpieczeństwo swoich danych poprzez ich kopie zapasowe, nie trzeba posiadać eksperckiej wiedzy informatycznej – wystarczy określić rozmiar chronionych danych i powierzyć zadanie zdalnego tworzenia backupów ekspertom w tej dziedzinie. Firma zewnętrzna zapewni także pełne wsparcie techniczne.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Biznes
Comments are closed.

Sprawdź również

Na co zwrócić uwagę podczas piaskowania?

Piaskownie to jeden z bardziej efektywnych sposobów czyszczenia różnego rodzaju powierzchn…