Sukces Site Biznes O tym dlaczego warto robić kopie zapasową (ang. Backup)

O tym dlaczego warto robić kopie zapasową (ang. Backup)

3 min read
0
1,381
dysk

Kopia zapasowa (czyli, z języka angielskiego, backup) to dane służące do odzyskiwaniu oryginalnych danych, gdy te ulegną uszkodzeniu lub zostaną utracone. Dlaczego warto posiadać backup istotnych dla siebie informacji i programów? Kopia zapasowa chroni przed utratą ważnych danych – czy to w wyniku awarii sprzętu, czy w wyniku błędu ludzkiego (np. nadpisania pliku). Jest to szczególnie ważne dla firm – utrata danych może wiązać się z przestojami, a w konsekwencji – ze stratami finansowymi.

Tworzenie kopii zapasowych związane jest głównie z środowiskami serwerowymi – specjalne oprogramowanie serwera, w zadanych odstępach czasu automatycznie tworzy kopię zapasową najważniejszych danych na nośniki zewnętrzne. Możliwe jest również zdalne wykonywanie kopii zapasowych – poprzez sieć lokalną lub Internet. Backup przechowywany jest wtedy na serwerze w centrum danych.

Posiadanie kopii zapasowych to konieczność, jednak czy ich tworzenie nie jest uciążliwe, koszto- i czasochłonne, szczególnie w przypadku dużej firmy? Trzeba ponieść koszty budowy infrastruktury, a odpowiednie przygotowanie serwerów i ich obsługa wymagać będzie obciążenia dodatkowymi zadaniami pracowników działu IT – przez co będą mieć mniej czasu na działania bezpośrednio wspierające rozwój firmy. Rozwiązaniem jest zaangażowanie firmy zewnętrznej, zajmującej się tworzeniem kopii zapasowych online, w proces tworzenia backupów ważnych danych.

Zaangażowanie firmy zewnętrznej do tworzenia kopii zapasowych niesie ze sobą szereg korzyści. Prace związane z przygotowaniem kopii zapasowych i odzyskiwaniem danych nie zaprzątają głowy pracownikom firmy, co zwiększa znacząco ich efektywność. Firma nie ponosi kosztów początkowych, związanych z budową infrastruktury niezbędnej do tworzenia backupów. Dodatkowo, by zapewnić bezpieczeństwo swoich danych poprzez ich kopie zapasowe, nie trzeba posiadać eksperckiej wiedzy informatycznej – wystarczy określić rozmiar chronionych danych i powierzyć zadanie zdalnego tworzenia backupów ekspertom w tej dziedzinie. Firma zewnętrzna zapewni także pełne wsparcie techniczne.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Biznes
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…