Sukces Site Pieniądze Krótka historia wymiany walut w Internecie

Krótka historia wymiany walut w Internecie

5 min read
0
1,384
pieniądze

Kantory fizyczny w ciągu kilku następnych lat mogą zniknąć z miejskiego krajobrazu, zastąpione przez zdobywające coraz większą popularność kantory internetowe. Kiedy powstały pierwsze polskie serwisy, zajmujące się wymianą walut?

Historia wymiany walut w polskim Internecie

Wymiana walutowa za pośrednictwem Internetu w Polsce ma bardzo krótką historię. Pod tym względem przypomina ona nieco kantory fizyczne, które pojawiły się na polskim rynku dopiero po transformacji ustrojowej w 1989 roku – przez cały okres PRL wymiana walut była nielegalna i możliwa jedynie u tzw. cinkciarzy. Należy pamiętać, że pierwszymi instytucjami do wymiany walutowej w Internecie wcale nie były kantory, lecz tzw. platformy wymiany walut. –Platforma wymiany walut to rodzaj sieci społecznościowej, za pośrednictwem której użytkownicy mogą wymieniać waluty po przyjętych przez siebie kursach – wyjaśnia przedstawiciel Kantoru CentKażdy z użytkowników sam decyduje, po jakiej cenie chce kupić lub sprzedać walutę, system sam szuka dla niego ofert innych użytkowników, pasujących do jego kryteriów – po zakończeniu transakcji platforma pobiera od niej niewielką prowizją. Pierwszym na polskim rynku serwisem tego typu był otwarty w listopadzie 2009 roku Walutomat.pl. Niecałe pół roku później, bo w kwietniu 2010 roku powstał pierwszy kantor internetowy, które funkcjonowanie opierało się na identycznych zasadach, jak tych dotyczących kantorów fizycznych – był nim Internetowykantor.pl.

Ustawa antyspreadowa z listopada 2011 roku

Po serwisie Internetowykantor.pl powstało kilka innych serwisów, które umożliwiły łatwe i szybkie wymienienie pieniędzy bez wychodzenia z domu – możliwość ta stała się bardzo atrakcyjną alternatywą dla Polaków, którzy przebywali za granicą w celach zarobkowych. Prawdziwy rozkwit e-kantorów nastąpił jednak w sierpniu 2011 wraz z wprowadzenie ustawy antyspreadowej, umożliwiającej klientom spłatę kredytu w obcej walucie, w której kredyt ten został zaciągnięty – dzięki niej kantory internetowe przyciągnęły do siebie kredytobiorców, którzy od tej chwili mogli spłacać swoje zobowiązania z pominięciem banków i przy bardzo atrakcyjnych kursach walutowych.

Lata późniejsze

Do 2014 roku na polskim rynku funkcjonowało już około 40 kantorów internetowych oraz kilka „porównywarek” czyli serwisów, na których można porównać ze sobą kursy walut proponowane przez konkretne e-kantory. Mimo upływu lat w polskim ustawodawstwie wciąż nie istniała definicja kantoru internetowego – firmy te muszą opierać się na przepisach dotyczących kantorów stacjonarnych. Każdy kantor internetowy podlega tym samym mechanizmom nadzoru, między innymi musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności udzielane przez Narodowy Bank Polski.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Pieniądze
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…