Sukces Site Biznes Partnerstwo publiczno-prywatne: po co się je stosuje?

Partnerstwo publiczno-prywatne: po co się je stosuje?

3 min read
0
1,541
partnerstwo

W artykule spróbujemy sobie wyjaśnić, czym w praktyce jest partnerstwo publiczno-prywatne, na jakich zasadach bazuje oraz jakie zalety mogą być związane z tym rozwiązaniem. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w Polsce istnieje ustawa o partnerstwie publiczno prywatnym oraz działa specjalny Instytut Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Czym charakteryzuje się partnerstwo publiczno prywatne w Polsce? Jak działa partnerstwo publiczno prywatne w Europie?

Partnerstwo publiczno prywatne: definicja

Najpierw spróbujmy sobie krótko wyjaśnić, czym właściwie jest istota partnerstwa publiczno prywatnego. Partnerstwo publiczno prywatne to współdziałanie dwóch stron: publicznej i prywatnej w celu wykonania określonych działań publicznych. Należy zaznaczyć, że istnieją różne modele partnerstwa publiczno prywatnego. Co jeszcze warto wiedzieć? Partnerstwo publiczno prywatne: jakie przykłady mogą lepiej zobrazować tę definicję? Partnerstwo publiczno – prywatne może być wykorzystywane, między innymi, w odniesieniu do budowy dróg, tak istotnych z punktu widzenia komfortowego życia obywateli lub budowy szpitali – kolejnego elementu ważnego dla mieszkańców danego kraju.

Partnerstwo publiczno-prywatne: zalety

Wiemy już na czym polega umowa o partnerstwie publiczno prywatnym, teraz zastanówmy się, jakie zalety mogą być w praktyce związane z tego rodzaju rozwiązaniem. Przede wszystkim, strona prywatna może wnieść w realizację projektu profesjonalizm, co miewa bardzo duży wpływ na efekty końcowe podjętych działań. Nie bez znaczenia jest także możliwość zasilenia budżetu danego projektu przez współpracownika prywatnego. W związku z tym, partnerstwo publiczno-prywatne okazuje się być opcją godną rozważenia. Ważne jest jednak, by kooperacja pomiędzy stroną prywatną, a stroną publiczną została umiejętnie i rozsądnie zaplanowana.

Podsumujmy: wyjaśniliśmy, że partnerstwo publiczno prywatne, jak można się domyślić już dzięki nazwie, jest partnerstwem rozwijanym pomiędzy stronami publicznymi, a prywatnymi, a powodem, dla którego obie strony podejmują się takiej kooperacji są działania publiczne, na przykład budowy dróg, centrów sportowych lub szpitali. Przedstawiliśmy sobie również niektóre z zalet podobnego rozwiązania.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Biznes
Comments are closed.

Sprawdź również

Samochód zastępczy do nauki jazdy

Ideą firmy Serwis4L jest zapewnienie pojazdu zastępczego do nauki jazdy po awarii mechanic…