Sukces Site Biznes Partnerstwo publiczno-prywatne: po co się je stosuje?

Partnerstwo publiczno-prywatne: po co się je stosuje?

3 min read
0
1,930
partnerstwo

W artykule spróbujemy sobie wyjaśnić, czym w praktyce jest partnerstwo publiczno-prywatne, na jakich zasadach bazuje oraz jakie zalety mogą być związane z tym rozwiązaniem. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w Polsce istnieje ustawa o partnerstwie publiczno prywatnym oraz działa specjalny Instytut Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Czym charakteryzuje się partnerstwo publiczno prywatne w Polsce? Jak działa partnerstwo publiczno prywatne w Europie?

Partnerstwo publiczno prywatne: definicja

Najpierw spróbujmy sobie krótko wyjaśnić, czym właściwie jest istota partnerstwa publiczno prywatnego. Partnerstwo publiczno prywatne to współdziałanie dwóch stron: publicznej i prywatnej w celu wykonania określonych działań publicznych. Należy zaznaczyć, że istnieją różne modele partnerstwa publiczno prywatnego. Co jeszcze warto wiedzieć? Partnerstwo publiczno prywatne: jakie przykłady mogą lepiej zobrazować tę definicję? Partnerstwo publiczno – prywatne może być wykorzystywane, między innymi, w odniesieniu do budowy dróg, tak istotnych z punktu widzenia komfortowego życia obywateli lub budowy szpitali – kolejnego elementu ważnego dla mieszkańców danego kraju.

Partnerstwo publiczno-prywatne: zalety

Wiemy już na czym polega umowa o partnerstwie publiczno prywatnym, teraz zastanówmy się, jakie zalety mogą być w praktyce związane z tego rodzaju rozwiązaniem. Przede wszystkim, strona prywatna może wnieść w realizację projektu profesjonalizm, co miewa bardzo duży wpływ na efekty końcowe podjętych działań. Nie bez znaczenia jest także możliwość zasilenia budżetu danego projektu przez współpracownika prywatnego. W związku z tym, partnerstwo publiczno-prywatne okazuje się być opcją godną rozważenia. Ważne jest jednak, by kooperacja pomiędzy stroną prywatną, a stroną publiczną została umiejętnie i rozsądnie zaplanowana.

Podsumujmy: wyjaśniliśmy, że partnerstwo publiczno prywatne, jak można się domyślić już dzięki nazwie, jest partnerstwem rozwijanym pomiędzy stronami publicznymi, a prywatnymi, a powodem, dla którego obie strony podejmują się takiej kooperacji są działania publiczne, na przykład budowy dróg, centrów sportowych lub szpitali. Przedstawiliśmy sobie również niektóre z zalet podobnego rozwiązania.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Biznes
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…