Sukces Site Uncategorized Na co zwrócić uwagę, wybierając baterie do wózka

Na co zwrócić uwagę, wybierając baterie do wózka

5 min read
0
603
bateria

Hale magazynowe, centra logistyczne, zakłady przetwórcze czy fabryki – wszędzie tak poszukiwane są niezawodne urządzenia do załadunku i transportu na krótkich dystansach. Idealnie do tego celu nadają się paleciaki i wózki widłowe. Zwłaszcza te ostatnie zyskują na znaczeniu, będąc głównym ogniwem w przedsiębiorstwie. O ile na zewnątrz korzysta się z wózków napędzanych silnikami spalinowymi, to wewnątrz hal spotyka się wyłącznie akumulatorowe wózki widłowe.

Baterie do wózków widłowych

Baterie spotyka się nie tylko w wózkach widłowych. Poza nimi służą jako ogniwa napędowe między innymi w elektrycznych wózkach ręcznych (znanych taż jako paleciaki), w podnośnikach i wózkach platformowych (tzw. zwyżkach). Ponadto akumulatory mają zastosowanie w wózkach autonomicznych, coraz popularniejszych w obiektach wysokiego składowania. Niezależnie od urządzenia, newralgicznym elementem jest akumulator. Musi być nie tylko wydajny, ale też prosty w obsłudze, wytrzymały i jak najbardziej odporny na zmienne warunki eksploatacyjne.

Jak dbać o akumulatory?

W jaki sposób powinno się dbać o akumulatory? Baterie do wózków widłowych nie powinny być rozładowana do końca – dlatego wielu producentów wózków przy spadku energii do 20% montuje automatyczne blokady uniemożliwiające podnoszenie wideł. Stąd przy spadku napięcia należy podłączyć akumulator do ładowania lub wymienić baterię na naładowaną. Zwłaszcza w miejscach, gdzie pracuje się w systemie zmianowym i ciągłym powszechną praktyką jest doposażenie do każdego wózka dwóch akumulatorów – podczas gdy jeden służy jako napęd, drugi podłączony jest do ładowania. Sposób ten nie tylko ułatwia pracę, ale też wydłuża żywotność każdego z akumulatorów.

Dobór akumulatora do wózka widłowego

Przy konieczności wymiany zużytego akumulatora do wózka widłowego na nowy (bądź regenerowaną), trzeba stosować się do zaleceń producenta, co do pojemności, wielkości i napięcia. Na szczęście nie ma konieczności kupowania baterii do wózków sygnowanych logiem producenta. Tańszym i równie dobrym rozwiązaniem jest zakup baterii od niezależnego producenta. Na krajowym rynku warte uwagi są akumulatory firmy Bater, która w ofercie ma przeszło 120 typów baterii do wózków (więcej na stronie Bater.pl). Polski producent oferuje baterie do wózków najwyższej jakości, będące znacznie lepszym wyborem niż niemarkowe produkty azjatyckich marek. Jak pokazuje praktyka, Bater to jakość oryginalnych baterii przy sporo niższej cenie.

Dwa rodzaje baterii

Elektryczne wózki widłowe mogą być zasilane przez dwa rodzaje baterii. Pierwszą są akumulatory AGM – bezobsługowe (nie ma konieczności uzupełniania elektrolitu), sprawdzające się przy mniej intensywnej eksploatacji. Drugim rodzajem są baterie trakcyjne – wyróżniają się dużą odpornością mechaniczną, żywotnością oraz możliwością pracy w systemach ciągłych.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Uncategorized
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…