Jedną z najczęstszych destynacji podróży zarobkowych Polaków jest Wielka Brytania. Wypłaty w funtach angielskich, różnego rodzaju benefity i możliwość rozwoju zawodowego sprawiają, że bardzo dużo studentów od razu po zakończeniu nauki decyduje się na wyjazd za granicę. Jednak nie tylko oni – wśród osób, które wyjechały do Anglii w poszukiwaniu lepszych zarobków, są także ludzie w wieku średnim, którzy postanowili zacząć wszystko od nowa w innym kraju. Jeżeli posiadasz udokumentowaną historię legalnego zatrudnienia, to najprawdopodobniej możesz liczyć na zwrot podatku z Anglii. Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy, w którym znajdziesz informacje niezbędne do rozpoczęcia procesu rozliczenia podatkowego.
Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Anglii?
Na zwrot podatku z Anglii mogą liczyć osoby, które podjęły się legalnego zatrudnienia lub są pracownikami kontraktowymi. Jest on możliwy w sytuacji, gdy potrącono zbyt wysoki podatek z uzyskanych wynagrodzeń. Pamiętaj, że za Twoje właściwe rozliczenie odpowiedzialny jest Twój pracodawca, dlatego też nie ma konieczności składania przez Ciebie dodatkowego rozliczenia za bieżący rok podatkowy. Ubieganie się o zwrot podatku jest dobrowolne, a jeśli tego nie zrobisz, to stosowna nadpłata nie zostanie Ci zwrócona. Najczęściej pieniądze oddawane są osobom, które dopiero niedawno rozpoczęły pracę na terytorium Wielkiej Brytanii lub ich zatrudnienie nie obejmowało całego roku podatkowego.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc starać się o zwrot podatku z Anglii?
Jeżeli spełniasz powyższe wymagania, to czas na rozpoczęcie kompletowania właściwej dokumentacji. Aby prawidłowo złożyć rozliczenie podatkowe, potrzebujesz oryginały dokumentów P45 lub P60 od każdego z pracodawców. P45 otrzymujesz w momencie zakończenia zatrudnienia, natomiast P60 to formularz rozliczeniowy danego okresu podatkowego. Martwisz się faktem, że do urzędu muszą trafić dokumenty oryginalne? Niepotrzebnie! Angielski Urząd Skarbowy zwróci Ci je po wydaniu stosownej decyzji.
Kiedy ubiegać się o zwrot podatku z Anglii?
Osoba zatrudniona na terenie Wielkiej Brytanii może rozpocząć proces ubiegania się o zwrot podatku pod koniec bieżącego roku podatkowego, którego zakończenie następuje 5 kwietnia. Jeżeli chciałbyś poczekać z tym do końca umowy o pracę, to jest to również jak najbardziej możliwe. Pamiętaj jednak, że nie możesz w takiej sytuacji podjąć się kolejnego legalnego zatrudnienia do czasu zakończenia trwającego roku podatkowego.
Czy mogę samodzielnie starać się o zwrot podatku z Anglii?
Oczywiście, że tak! Osoby, które są obeznane z angielskim systemem podatkowym, rozliczają się kolejny rok z rzędu lub po prostu posiadają odpowiednią wiedzę na temat tej procedury, mogą z łatwością samodzielnie ją rozpocząć. Jednak należy mieć na uwadze, że każdy błąd w formularzach lub niepełna dokumentacja skutkują opóźnieniem wypłaty należnych Ci pieniędzy, dlatego też czasami warto zaufać specjalistom i skorzystać z ich pomocy.
Jaka firma może mi pomóc w uzyskaniu należnego zwrotu podatku z Anglii?
Choć firm, które z chęcią podejmą się z Tobą współpracy, jest obecnie dość sporo, to należy pamiętać, że nie wszystkie z nich mogą zagwarantować Ci profesjonalne usługi oraz odzyskanie należnego zwrotu podatku z Anglii. W celu uzyskania pomocy warto zwrócić się do firmy EU Service, która dzięki skutecznym działaniom od 2003 r. zapewniła sobie silnie ugruntowaną pozycję na rynku. Aby móc zaproponować swoim klientom najwyższą jakość oferowanych usług, EU Service współpracuje na co dzień z angielskim konsultantem prawa podatkowego. Wystarczy wypełnić znajdujący się na stronie internetowej firmy formularz, dzięki któremu rozpoczniesz proces ubiegania się o należny Ci zwrot podatku z Anglii. Co więcej, żadne wstępne opłaty nie są pobierane. Odwiedź stronę EU Service i poznaj szczegóły oferty.