Piaskownie to jeden z bardziej efektywnych sposobów czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Ten stosunkowo prosty proces technologiczny pozwala dokładnie je oczyścić z rozmaitych zanieczyszczeń, znajdujących się na nich. Aby był skuteczny, wymaga zastosowania odpowiedniego materiału ściernego. Za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy ścierniwo jest wyrzucane z maszyny do piaskowania, a w efekcie tego działania, czyszczona powierzchnia staje idealnie czysta i wyrównana. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie, a szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku trudno dostępnych powierzchni.
Metoda piaskowania- gdzie znajdzie zastosowanie
Piaskowanie to technologia, powszechnie wykorzystywana do czyszczenia przeróżnych materiałów. Znajduje między innymi zastosowanie przy oczyszczaniu metali. Jest bowiem niezwykle efektywna przy usuwaniu korozji. Idealnie nadaje się do czyszczenia elementów ze stali, ale też aluminium. Piaskowanie powszechnie wykorzystuje się przy oczyszczaniu powierzchni grzejników, jak również metalowych ogrodzeń. Metoda ta świetnie się sprawdza przy czyszczeniu elewacji budynków, betonowych ogrodzeń, a nawet przy myciu kostki brukowej.
Piaskowanie to proces, który znajduje również zastosowanie przy czyszczeniu elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, a nawet drewna. Z powodzeniem jest wykorzystywany do oczyszczania drewnianych mebli czy też drzwi wykonanych z tego materiału. Doskonale sprawdza się również do usuwania starych powłok malarskich, wykwitów mchu, trudnych zabrudzeń i zacieków oraz wielu innych, mało estetycznych zanieczyszczeń znajdujących się na rozmaitych powierzchniach.
Piaskowanie- na co zwrócić szczególną uwagę
Dobrej jakości ścierniwo, solidny pistolet, a przede wszystkim odpowiedni wąż do piaskowania, to najistotniejsze elementy, niezbędne do przeprowadzenia skutecznego procesu czyszczenia. Węże do piaskowania muszą się cechować ponadprzeciętną wytrzymałością. Ma bezpośredni kontakt ze ścierniwem, co więcej, wyrzucanym pod ogromnym ciśnieniem, dlatego musi być wyjątkowo trwały. Najlepiej sprawdzi się gumowy, dodatkowo wewnątrz wzmocniony warstwą tekstylną, Przeznaczony jest bowiem do pracy niezwykle trudnych warunkach, którym musi sprostać.
Wybór odpowiedniego ścierniwa to kolejny ważny aspekt, na jaki trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas piaskowania. Na rynku dostępne są rozmaite materiały ścierne, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, o przeróżnej twardości, wielkości i kształcie granulek, jak również przeznaczeniu. Należy je dostosować do rodzaju czyszczonej powierzchni i efektu, jakiego oczekujemy. Gruboziarniste ścierniwo zwykle znajduje zastosowanie przy wstępnym szlifowaniu dużych powierzchni. Średnie i drobne powszechnie stosuje się do szlifowania pośredniego i końcowego.
Choć piaskowanie jest jedną z najskuteczniejszych i najszybszych metod czyszczenia i szlifowania powierzchni, to nie jest to jednak metoda pozbawiona wad. Największą jest powstawanie pyłu, który może być szkodliwy dla zdrowia. Aby zminimalizować ewentualne ryzyko, koniecznie należy zabezpieczyć się w odpowiednią odzież ochronną, gogle chroniące oczy, a także maseczką zabezpieczającą przed wdychaniem pyłu. Substancje uwalniane w procesie piaskowania mają niekorzystny wpływ na zdrowie, dlatego tak ważne jest stosowanie środków ochrony osobistej.