Sukces Site Prawo i Podatki Gdzie złożyć, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką?

Gdzie złożyć, jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką?

6 min read
0
1,095
komornik

Rozważasz ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale nie wiesz jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć? Wyjaśniamy czym jest i jak w związku z tym należy ją zinterpretować, a w efekcie – gdzie wystąpić o jej umożliwienie. Sprawdź, jakie są przesłanki do ogłaszania upadłości konsumenckiej.

Co to jest upadłość konsumencka?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega upadłość konsumencka. Uważa się, że to po prostu umorzenie długów. Warto jednak wiedzieć, że to nie jest ot tak poprawa sytuacji materialnej, ale trzeba spełniać określone przesłanki, by było to możliwe.

Owszem, upadłość konsumencka jest działaniem, które ma na celu redukcję lub umorzenie zobowiązań osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ale w przypadku niezawinionej niewypłacalności. To dość istotna kwestia, mimo że od początku 2015 roku zostało zliberalizowane prawo upadłościowe. Tak więc należy zdać sobie sprawę z tego, że upadłość konsumencka może nie być możliwa, gdy to konsument na wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności. Oczywiście są i inne przeszkody, takie jak wcześniejsze postępowania upadłościowe. Jednak to sytuacje dość rzadkie.

Upadłość konsumencka – warunki

Należy mieć świadomość, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest ot tak umorzeniem długów. Należy je spłacić likwidując cały lub częściowy majątek konsumenta. Ma on posłużyć na spłatę roszczeń wierzycieli. Oczywiście da się wyróżnić składniki majątku, które nie podlegają zajęciu. To przede wszystkim to, co zapewnia funkcjonowanie dłużnika i jego bliskich. Syndyk bierze pod uwagę te rzeczy, które mają wartość rynkową. Tak więc są to nieruchomości, a więc domy, mieszkania, działki, ale też samochody, jachty. Majątek jest licytowany. Pozyskane w ten sposób środki są rozdzielane proporcjonalnie pomiędzy wierzycieli. W sytuacji, gdy pieniądze uzyskane na licytacji, nie wystarczą, konieczny jest dodatkowy plan spłaty. Jeśli jest realizowany wzorowo, to w sytuacji, gdy minie jego okres, reszta długu jest umorzona.

Upadłość konsumencka – wniosek

Upadłość konsumencka powinna być zainicjowana przez złożenie stosownego wniosku (upadłośćkonsumencka.com.pl) w sądzie upadłościowym. Jest to jednostka organizacyjna, która znajduje się w sądach gospodarczych niektórych sądów rejonowych. Warto wiedzieć, że wniosek należy złożyć w sądzie upadłościowym właściwym dla miejsca zamieszkania konsumenta. W sytuacji, gdy nie mieszka się w Polsce, wówczas wybrać należy sąd, na którego terenie działalności znajduje się majątek dłużnika. Wzór wniosku można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Opłata na jaką trzeba się przygotować to 30 złotych.

Po złożeniu wniosku należy poczekać na rozpatrzenie go przez sąd. Musi zbadać, czy dłużnik spełnia przesłanki do ogłoszenia upadłości. Przede wszystkim istotne jest to, czy spełnia wymóg niewypłacalności, a także czy jest ona niezawiniona.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…