Wydaje się, że nie ma złych pomysłów na zarabianie na giełdzie, o ile wybrana przez inwestora strategia przynosi oczekiwane zyski. W praktyce często zdarza się, iż dochód z długoterminowej inwestycji w wartościowe przedsiębiorstwa jest porównywalny z dochodem, jaki przynosi krótkoterminowa spekulacja. Z jakimi podejściami (strategiami) inwestycyjnymi możemy spotkać się na giełdzie?
Długoterminowe inwestowanie w wartość
Stanowi ciekawą opcję, zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcą pomnożyć zgromadzony kapitał, aby zabezpieczyć swą przyszłość na emeryturze. Nie jest to skomplikowany sposób inwestowania, jednak wymaga od inwestora pracy. Musi on bowiem skupić całą swą uwagę na spółce, której akcje zamierza kupić.
Co więcej inwestor musi dokonać wyceny akcji poprzez analizę tego, jak duży dana firma ma potencjał do generowania zysku właścicielskiego. Od jego wartości zależy z kolei wartość wewnętrza akcji, na którą składa się wiele różnych czynników, które również trzeba przeanalizować, w tym między innymi:
- kondycja finansowa spółki;
- wiedza, kompetencje i uczciwość kadry zarządzającej firmą;
- trwałość i siła ekonomicznych aspektów działalności przedsiębiorstwa.
Inwestowanie krótkoterminowe
Jest to propozycja przeznaczona dla inwestorów, którzy akceptują wyższy poziom ryzyka. Warto jednak mieć na uwadze to, iż między inwestowaniem krótkoterminowym a spekulacją, której część inwestorów pragnie uniknąć, przebiega bardzo cienka granica. Inwestor musi określić, czy relacja pomiędzy stopą zwrotu z inwestycji a poziomem ponoszonego ryzyka jest przez niego akceptowalna. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, mowa tu o spekulacji.
Jedną z najciekawszych opcji inwestowania krótkoterminowego jest gra pod określone zdarzenie, na przykład pod publikację wyników finansowych, premierę konkretnego produktu czy też wejście spółki do indeksów krajowych. W przypadku inwestycji o krótkim terminie inwestor powinien kłaść większy nacisk na analizę techniczną niż fundamentalną.
Swing trading
Jest to opcja, która zbliżona jest bardziej do spekulacji aniżeli inwestowania, toteż wiąże się z jeszcze większym ryzykiem. Polega ona na utrzymywaniu pozycji dłużej niż jeden dzień, jednak krócej niż kilka-kilkanaście dni. Zasady handlu są proste – kupujemy w dołkach, a sprzedajemy na górkach. Niezwykle istotny jest jednak wybór odpowiedniego instrumentu, który będzie charakteryzował się dużą zmiennością, w czym pomóc ma analiza techniczna.
Dzięki niej inwestor znajduje akcje, które dysponują krótkoterminowym potencjałem wzrostu ceny. Czynniki takie jak dane fundamentalne czy implikowana wartość akcji są mniej istotne. Inwestora interesują bowiem zwłaszcza trendy oraz wzorce zmian cen. Ważna jest też szybkość działania.
Jest to metoda przeznaczona dla doświadczonych inwestorów, którzy wiedzą, jak korzystać ze wskaźników technicznych. Początkujący i średnio zaawansowani inwestorzy, którzy decydują się na swing trading, często borykają się z problemem spadku rentowności inwestycji, na co wpływ ma przedwczesna ekscytacja dobrymi ofertami oraz zbyt długie przetrzymywanie pozycji.
Wyżej wymienione strategie inwestycyjne nie wyczerpują katalogu zróżnicowanych sposobów inwestowania na giełdzie. Istnieją bowiem jeszcze bardziej ryzykowne metody pomnażania kapitału, takie jak daytrading czy też scalping. Aby zwiększyć szanse na sukces, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą nam w doborze strategii inwestycyjnej, która odzwierciedlać będzie naszą wiedzę i umiejętności z zakresu inwestowania, a także uwzględni akceptowalną przez nas relację stopy zwrotu do ryzyka. Przy inwestowaniu należy również skorzystać usług, jakie oferuje nam profesjonalne biuro maklerskie.