Sukces Site Firma Jak wykorzystać system B2B w e-biznesie

Jak wykorzystać system B2B w e-biznesie

4 min read
0
791
laptop

E-biznes to model prowadzenia biznesu, który opiera się na wielopłaszczyznowych rozwiązaniach teleinformatycznych, głownie w aplikacjach internetowych. Coraz więcej firm i przedsiębiorstw wykorzystuje e-biznes w swoje działalności. Współcześnie podstawową relacją pomiędzy podmiotami gospodarczymi jest B2B.

B2B to relacja „przedsiębiorstwo-przedsiębiorstwo”, która polega na realizowaniu procesów biznesowych pomiędzy dwoma firmami. Rozwój rynku handlowo-usługowego wymusza wprowadzenie nowych rozwiązań komunikacyjnych, które usprawniają i mogą automatyzować czynności gospodarcze.

 B2B obejmuje:

 • przygotowanie ofert
 • przygotowanie zamówień
 • potwierdzania zamówień
 • płatności
 • realizację transakcji
 • szukanie nowych ofert
 • wystawianie dokumentów związanych z realizacją transakcji
 • marketing.

Wymienione obszary znakomicie sprawdzają się w e-biznesie. W handlu B2B występują następujące modele rynków elektronicznych:

 1. Rynki horyzontalne ( obejmują działaniem różne sektory gospodarcze, platformy działań korporacji i dużych firm obejmują konkretne obszary geograficzne )
 2. Rynki wertykalne ( handel odbywa się w ramach określonej branży, przedmiotem handlu są dobra wytworzone w toku produkcji)                                                                        Wyróżnia się dwa sposoby realizacji w handlu B2B:
 • eProcurement –organizuje proces zaopatrzenia w oparciu o rozwiązania systemowe, które umożliwiają efektywną współpracę pomiędzy kupującym i jego dostawcami. Swoim zakresem obejmuje cały proces zaopatrzeniowy od zgłoszenia zapotrzebowania, aż po weryfikację płatności. Ten system ma zastosowanie w całej organizacji produkcji i na wszystkich jej poziomach. Obieg dokumentów jest w pełni zautomatyzowany i odbywa się drogą elektroniczną.
 • Model aukcyjno-przetargowy, służy do jednorazowego zakupu dóbr oraz negocjowania warunków kontraktów obejmujących zakupy powtarzalne. W tym modelu transakcje zakupu i sprzedaży odbywają się na zasadzie aukcji, która przebiega w ściśle określonym czasie, a oferty są na bieżąco modyfikowane przez oferentów w celu podniesienia ich atrakcyjności

System B2B w e-biznesie podnosi stopień konkurencyjności, zwiększa efektywność działań gospodarczych firmy, daje możliwość pozyskiwania nowych klientów, usprawnia czynności handlowe, oszczędza czas i obniża koszty pracy. Obsługa powiązań gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami  w modelu B2B za pośrednictwem technologii Internetowych daje  nieograniczone możliwości działania.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Na co zwrócić uwagę podczas piaskowania?

Piaskownie to jeden z bardziej efektywnych sposobów czyszczenia różnego rodzaju powierzchn…