Sukces Site Firma Jak wykorzystać system B2B w e-biznesie

Jak wykorzystać system B2B w e-biznesie

4 min read
0
920
laptop

E-biznes to model prowadzenia biznesu, który opiera się na wielopłaszczyznowych rozwiązaniach teleinformatycznych, głownie w aplikacjach internetowych. Coraz więcej firm i przedsiębiorstw wykorzystuje e-biznes w swoje działalności. Współcześnie podstawową relacją pomiędzy podmiotami gospodarczymi jest B2B.

B2B to relacja „przedsiębiorstwo-przedsiębiorstwo”, która polega na realizowaniu procesów biznesowych pomiędzy dwoma firmami. Rozwój rynku handlowo-usługowego wymusza wprowadzenie nowych rozwiązań komunikacyjnych, które usprawniają i mogą automatyzować czynności gospodarcze.

 B2B obejmuje:

 • przygotowanie ofert
 • przygotowanie zamówień
 • potwierdzania zamówień
 • płatności
 • realizację transakcji
 • szukanie nowych ofert
 • wystawianie dokumentów związanych z realizacją transakcji
 • marketing.

Wymienione obszary znakomicie sprawdzają się w e-biznesie. W handlu B2B występują następujące modele rynków elektronicznych:

 1. Rynki horyzontalne ( obejmują działaniem różne sektory gospodarcze, platformy działań korporacji i dużych firm obejmują konkretne obszary geograficzne )
 2. Rynki wertykalne ( handel odbywa się w ramach określonej branży, przedmiotem handlu są dobra wytworzone w toku produkcji)                                                                        Wyróżnia się dwa sposoby realizacji w handlu B2B:
 • eProcurement –organizuje proces zaopatrzenia w oparciu o rozwiązania systemowe, które umożliwiają efektywną współpracę pomiędzy kupującym i jego dostawcami. Swoim zakresem obejmuje cały proces zaopatrzeniowy od zgłoszenia zapotrzebowania, aż po weryfikację płatności. Ten system ma zastosowanie w całej organizacji produkcji i na wszystkich jej poziomach. Obieg dokumentów jest w pełni zautomatyzowany i odbywa się drogą elektroniczną.
 • Model aukcyjno-przetargowy, służy do jednorazowego zakupu dóbr oraz negocjowania warunków kontraktów obejmujących zakupy powtarzalne. W tym modelu transakcje zakupu i sprzedaży odbywają się na zasadzie aukcji, która przebiega w ściśle określonym czasie, a oferty są na bieżąco modyfikowane przez oferentów w celu podniesienia ich atrakcyjności

System B2B w e-biznesie podnosi stopień konkurencyjności, zwiększa efektywność działań gospodarczych firmy, daje możliwość pozyskiwania nowych klientów, usprawnia czynności handlowe, oszczędza czas i obniża koszty pracy. Obsługa powiązań gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami  w modelu B2B za pośrednictwem technologii Internetowych daje  nieograniczone możliwości działania.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…