Sukces Site Praca Jak wygląda praca notariusza?

Jak wygląda praca notariusza?

5 min read
0
2,671
biznes

Notariusz to jeden z zawodów prawniczych, cieszących się satysfakcjonującymi zarobkami oraz prestiżem i zaufaniem społecznym. W związku z tym wiąże się on również z odpowiedzialnością prawidłowego wykonania obowiązków zawodowych. W jaki sposób można zostać notariuszem i jak wygląda praca tego specjalisty?

Wykształcenie i kwalifikacje

Pierwszym krokiem do zdobycia zawodu, jakim jest notariusz, jest ukończenie studiów prawniczych i osiągnięcie tytułu magistra prawa. Następnie wymagane jest zdanie z pozytywnym wynikiem egzaminu notarialnego oraz odbycie asesury. Jest ona obowiązkowa. Po jej zakończeniu można już pełnoprawnie świadczyć usługi notarialne we własnej kancelarii bądź zatrudniając się u innego notariusza.

Wykształcenie to jednak tylko jedna kwestia. Do wykonywania zawodu notariusza niezbędne są pewne predyspozycje i umiejętności. Z pewnością trzeba wykazywać się odpowiedzialnością, skrupulatnością oraz chęcią stałego kształcenia się i poszerzania wiedzy.

Jakie obowiązki posiada notariusz?

By móc pełnić funkcję notariusza należy być niekaranym oraz posiadać polskie obywatelstwo. Wymagana jest także pełnia praw cywilnych oraz obywatelskich. Specjalista w prawie notarialnym zajmuje się opracowywaniem aktów notarialnych czy odpisów dokumentów. To do niego zwracają się osoby, które chcą na przykład przekazać darowiznę czy spadek komuś z bliskich. Dzięki dokumentom podpisanym w obecności notariusza oraz przez niego, decyzje nabierają mocy prawnej.

Dzięki temu nie można ich podważyć, stają się wiarygodne i pewne. Dokumentami sporządzonymi w obecności i przy udziale notariusza można posłużyć się na przykład w sądzie. Za wykonanie swoich obowiązków, specjalista pobiera opłatę w formie taksy notarialnej. Zakłada ona, że za określoną usługę można zażądać pewnej maksymalnej zapłaty.

Ile zarabia się w kancelarii notarialnej?

Chociaż opłaty za poszczególne usługi są z góry określone, trudno oszacować ile konkretnie zarobi notariusz. Wiele zależy od miejsca, w którym pracuje, czyli wielkości miejscowości, a także ilości klientów. Zarobki wahają się także w zależności od czasu poświęconego na pracę.

Osiągnięte wyniki finansowe zależą także od tego, czy specjalista prowadzi własną kancelarię, czy też jest zatrudniony. W pierwszym wypadku od wpływów należałoby odjąć poniesione wydatki, by otrzymać wynika określający ostateczne zarobki w tym zawodzie. Można jednak śmiało powiedzieć, że nie są one niskie.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Wykorzystanie usług transportowych dla biznesu

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie efektywny transport to kluczowy element działalności…