Notariusz to jeden z zawodów prawniczych, cieszących się satysfakcjonującymi zarobkami oraz prestiżem i zaufaniem społecznym. W związku z tym wiąże się on również z odpowiedzialnością prawidłowego wykonania obowiązków zawodowych. W jaki sposób można zostać notariuszem i jak wygląda praca tego specjalisty?
Wykształcenie i kwalifikacje
Pierwszym krokiem do zdobycia zawodu, jakim jest notariusz, jest ukończenie studiów prawniczych i osiągnięcie tytułu magistra prawa. Następnie wymagane jest zdanie z pozytywnym wynikiem egzaminu notarialnego oraz odbycie asesury. Jest ona obowiązkowa. Po jej zakończeniu można już pełnoprawnie świadczyć usługi notarialne we własnej kancelarii bądź zatrudniając się u innego notariusza.
Wykształcenie to jednak tylko jedna kwestia. Do wykonywania zawodu notariusza niezbędne są pewne predyspozycje i umiejętności. Z pewnością trzeba wykazywać się odpowiedzialnością, skrupulatnością oraz chęcią stałego kształcenia się i poszerzania wiedzy.
Jakie obowiązki posiada notariusz?
By móc pełnić funkcję notariusza należy być niekaranym oraz posiadać polskie obywatelstwo. Wymagana jest także pełnia praw cywilnych oraz obywatelskich. Specjalista w prawie notarialnym zajmuje się opracowywaniem aktów notarialnych czy odpisów dokumentów. To do niego zwracają się osoby, które chcą na przykład przekazać darowiznę czy spadek komuś z bliskich. Dzięki dokumentom podpisanym w obecności notariusza oraz przez niego, decyzje nabierają mocy prawnej.
Dzięki temu nie można ich podważyć, stają się wiarygodne i pewne. Dokumentami sporządzonymi w obecności i przy udziale notariusza można posłużyć się na przykład w sądzie. Za wykonanie swoich obowiązków, specjalista pobiera opłatę w formie taksy notarialnej. Zakłada ona, że za określoną usługę można zażądać pewnej maksymalnej zapłaty.
Ile zarabia się w kancelarii notarialnej?
Chociaż opłaty za poszczególne usługi są z góry określone, trudno oszacować ile konkretnie zarobi notariusz. Wiele zależy od miejsca, w którym pracuje, czyli wielkości miejscowości, a także ilości klientów. Zarobki wahają się także w zależności od czasu poświęconego na pracę.
Osiągnięte wyniki finansowe zależą także od tego, czy specjalista prowadzi własną kancelarię, czy też jest zatrudniony. W pierwszym wypadku od wpływów należałoby odjąć poniesione wydatki, by otrzymać wynika określający ostateczne zarobki w tym zawodzie. Można jednak śmiało powiedzieć, że nie są one niskie.