Sukces Site Firma Czy warto szkolić z ochrony danych osobowych

Czy warto szkolić z ochrony danych osobowych

5 min read
0
1,160
szkolenie

Spośród wielu szkoleń, na jakie warto postawić, są również te z zakresu ochrony danych osobowych. Przeznaczone są dla pracowników, którzy mają styczność z przetwarzaniem danych w swojej pracy. Mimo, że szkolenia nie są obowiązkowe, sale szkoleniowe w Warszawie jak w siedzibie Dom Wiedzy są zwykle pełne osób chętnych, do nabycia wiedzy.

Wiedza nieobowiązkowa

Szkolenia tego typu nie są wprost wymagane przez przepisy prawa, jednak warto je mieć na uwadze. Ustawa o ochronie danych osobowych mówi jedynie o obowiązku zastosowania odpowiednich środków, które zapewnią ochronę danych. Osoby, które są upoważnione do przetwarzania danych muszą zapoznać się z przepisami, które je dotyczą i podpisać oświadczenie, że taki fakt miał miejsce. Praktyka pokazuje, że szkolenia w tym zakresie są potrzebne. To często jedyna okazja, aby uświadomić pracownikom, jak bardzo poufne informacje są w ich dyspozycji.

Nieznajomość prawa szkodzi

Konsekwencje naruszenia przepisów to nie tylko kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale również administracyjnej i cywilnej. Podobna odpowiedzialność grozi za utrudnianie kontroli upoważnionemu do tego inspektorowi. Jednak naruszenia ochrony danych osobowych mogą przybrać także inne skutki. Te konsekwencje pozaprawne to głównie utrata klientów, którzy stracą zaufanie do firmy lub marki. Taka sytuacja realnie zagraża także samym pracownikom, którzy słusznie mogą obawiać się zwolnienia na wypadek dużego kryzysu w firmie. Dlatego warto zainteresować się salą szkoleniową w Warszawie i zleceniem przeprowadzenia szkolenia w zakresie ochrony danych osobowych.

Zakres nauczania

Podczas szkoleń zwykle pracownicy są stopniowo wprowadzani z tematykę ochrony danych. Zagadnienia, które są omawiane powinny mieć starannie opracowaną tematykę, dotyczącą charakteru pracy szkolonej grupy. Sam pracodawca zlecając szkolenie może mieć własne sugestie, co dodatkowo poruszyć podczas wykładów. Pracownicy dowiadują się, czym są dane osobowe, na czym polega różnica zwykłych danych od tych z kategorii wrażliwych oraz w jaki sposób bezpiecznie przetwarzać dane osobowe. Ważne są również same definicje, kim jest administrator danych osobowych, administrator bezpieczeństwa informacji, czym jest procesor czy zbiór danych osobowych. Pracownicy działu marketingu zwykle uczą się również w jaki sposób tworzyć klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Przepisy prawne często ulegają zmianie, dlatego warto organizować szkolenia, aby pracownicy nadążali za nowościami. Zwłaszcza, że już od maja 2018 r. we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy o dodatkowej ochronie danych osobowych. Za ich nieprzestrzeganie grożą dotkliwe kary finansowe. Sale szkoleniowe w Warszawie, jak również sam kurs o ochronie danych osobowych nie jest dużą inwestycją dla przedsiębiorcy. Jego efekty są wymierne, ponieważ dzięki nim można uniknąć sytuacji, które powodują nadszarpnięcie reputacji firmy lub narażenie jej na niepotrzebne koszty w postaci kar.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…