Jak Cię widzą, tak Cię piszą, i chodź prezencja nie jest najważniejszym elementem branym pod uwagę przy ocenie kandydata podczas rozmowy o pracę, to warto przygotować się i pod tym kątem. Elegancki, profesjonalny wygląd zadziała na Twoją korzyść, choć prawda jest taka, że nie zawsze musisz nosić się przy tej okazji na czarno-biało. Piszemy o tym, jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną i jak dostosować strój do charakteru firmy, w której masz spotkanie.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę w korporacji?
Wielkie korporacje mają najczęściej ściśle (lub mniej restrykcyjnie) obowiązujący dress code. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w takim miejscu? W stonowane kolory, elegancko i z klasą. Dla pań – damski garnitur albo kostium (połączenie spódnicy / spodni z marynarką), dla panów garnitur, koszula i krawat. Kolory, które się sprawdzają, to granat, niebieski, ciemne szarości, brązy. Całkowicie czarnego stroju warto unikać. Jest uznawany za elegancki, ale na taką okazję będzie mimo wszystko zbyt formalny. Warto go zachować na podniosłe okazje.
Co włożyć na spotkanie rekrutacyjne w dziale kreatywnym?
Są takie miejsca pracy, gdzie schematy i klasyka nie są mile widziane, miejsca, które rządzą się innymi prawami: im więcej fantazji i kreatywności, tym lepiej. Tak właśnie bywa w branży kreatywnej. Na spotkanie w agencji reklamowej lepiej ubrać się ciekawie, choć to i tak oczywiście zależy od stanowiska. Tu możesz się ubrać swobodniej i bardziej kolorowo, choć zawsze pamiętaj o tym, by nie przesadzić i się nie przebrać.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną, który sprawdzi się zawsze
Jeśli szukasz uniwersalnego pomysłu na to, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, podpowiadamy: styl smart casual będzie pasował zawsze i wszędzie. Dla pań będzie to więc spódnica (lub spodnie) – nie musi być czarna – pasująca do niej bluzka i płaskie buty, dla panów – ciemne jeansowe spodnie, marynarka i biała koszula czy koszulka albo ciemny golf. Warto zadbać o szczegóły, które zapadną w pamięć, a nie będą krzykliwe: apaszka i małe kolczyki sprawdzą się u pań, fantazyjna poszetka (niekoniecznie w towarzystwie krawata) – dla panów.
Podsumowanie
Jak widzisz, to jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną, w dużej mierze zależy o tego, z kim i w jakiej firmie rozmawiasz. Najważniejszą i uniwersalną zasadą jest to, by Twój strój był czysty i schludny, niewyzywający, a przede wszystkim: przemyślany zawczasu, najpóźniej dzień przed umówionym spotkaniem. Dobieranie garderoby na ostatnią chwilę przed spotkaniem może sprawić, że dokonasz pochopnych i nietrafionych wyborów, a w najgorszym wypadku nawet spóźnisz.
Jeśli natomiast wciąż jeszcze nie umówiłeś się na żadne spotkanie rekrutacyjne, sprawdź najnowsze oferty pracy i aplikuj. Powodzenia!