Sukces Site Praca Szukanie pracy – najczęściej popełniane błędy

Szukanie pracy – najczęściej popełniane błędy

5 min read
0
1,811
rozmowa o prace

Wiele osób szukających pracy zastanawia się, dlaczego po wysłaniu kilkudziesięciu CV telefon nadal milczy albo rozmowa rekrutacyjna jest pierwszym i ostatnim spotkaniem z pracodawcą. W dzisiejszym artykule skupimy się na najczęściej popełnianych błędach podczas szukania pracy.

Brak profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych

Mimo, że bardzo dużo się mówi na ten temat i wydaje się, że wiele aspektów jest oczywistych, nadal wiele osób popełnia błędy w tym aspekcie. Przykładowo CV i list motywacyjny nie mogą być uniwersalne. Pisząc swoją aplikację zawrzyj tylko te pozycje, które są związane z branżą i mogą zrobić wrażenie na pracodawcy. Kolejnymi nieprawidłowościami są błędy ortograficzne, literówki czy niestosowne zdjęcia (niewłaściwy ubiór, fotografie z wakacji). Dokumenty aplikacyjne zawsze wysyłaj w formacie PDF, aby mieć pewność, że pracodawca otworzy dokument i aplikacja będzie czytelna.

Brak konkretnych informacji

Kolejnym, częstym błędem jest brak konkretnych informacji w CV. Niekiedy kandydaci wpisują, że interesują się książkami bez podania konkretnych gatunków czy tytułów. Analogicznie jest ze znajomością języka obcego – zamiast zaznaczać, że nasza znajomość jest zaawansowana, warto podać konkretny poziom np. C1.

Brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej

Wcześniejsze przygotowanie jest niezwykle ważne. Warto dowiedzieć się nieco więcej o firmie, gdzie chcemy pracować, przygotować sobie odpowiedzi na tak popularne pytania jak – dlaczego wybrałeś tę ofertę? Jakie są Twoje mocne strony? Gdzie widzisz się za 5 lat? Na rozmowach często okazuje się, że potencjalni pracownicy nawet dokładnie nie wiedzą, czym mieliby się zajmować. Niekiedy niewłaściwy strój również może przekreślić nasze szanse na otrzymanie pracy.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Niestety jest to kolejny błąd popełniany podczas szukania pracy. Pamiętaj, że rekruter wie na co zwrócić uwagę i ja te informacje zweryfikować. Błędem jest w CV wpisywać wyższy poziom języka angielskiego niż się faktycznie zna. W obecnych czasach prawie każdy włada tym językiem i łatwo jest sprawdzić ten podpunkt. Kandydaci często mijają się z prawdą w kwestii swoich zainteresowań, aby wyjść na bardziej ciekawych. Pamiętaj, że może tak się zdarzyć, że pracodawca także interesuje się sportami ekstremalnymi i chętnie poruszy ten temat. Kłamstwo w CV może nie tylko zmarnować Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady, ale również może spowodować, że opinia na Twój temat pójdzie w świat.

Wymienione wyżej błędy, to nie wszystkie gafy, które są popełniane przez szukających pracy. Z pewnością najtrudniej jest osobom, które dopiero wchodzą na rynek i jeszcze nie wszystko wiedzą na temat tego jak zrobić dobre wrażenie dla pracodawcy. Korzystając z powyższych rad z pewnością uda się wiele błędów wyeliminować.

Źródło: TheBluArk.com – Oferty pracy

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…