Sukces Site Prawo i Podatki Sprawa o rozwód – jak się do niej przygotować?

Sprawa o rozwód – jak się do niej przygotować?

4 min read
0
1,112
rozwód

Rozwód to w dzisiejszych czasach bardzo powszechne zjawisko. Gdy wynika ze sporu małżonków, trzeba się do niego odpowiednio przygotować, aby wygrać rozprawę. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Zatrudnienie adwokata

Choć rozwód to przede wszystkim sprawa pomiędzy małżonkami, nie wolno zapomnieć, że w momencie skierowania sprawy do sądu staje się sprawą o charakterze prawnym. W tym wypadku przyda się pomoc prawnika, zwłaszcza jeśli rozprawa będzie orzekać o czyjejś winie lub dzielić wspólnotę majątkową. Dobry adwokat przygotuje wszelką dokumentację, a także pomoże dobrać odpowiednie argumenty i zdania. Dzięki temu rozprawa będzie krótsza i mniej stresująca.

Przygotowanie materiału dowodowego

Przedstawiać w sądzie będzie je adwokat, ale to małżonek musi mu pomóc je przygotować, aby umieścić je już w pozwie. Materiał dowodowy potwierdzający rozkład pożycia małżeńskiego jest istotny w przypadku rozwodów z orzekaniem o winie. Co się na nie składa? Mogą być to wszelkie SMS-y, maile, zdjęcia, nagrania video (np. w przypadku zdrady), a także badania lekarskie i laboratoryjne, wyciągi bankowe oraz inne dokumenty. Nie mniej ważni są świadkowie, którzy powtierdzają wersję wydarzeń.

Przygotowanie odpowiedzi na prawdopodobne pytania

W trakcie rozprawy sąd (ale również współmałżonek lub jego adwokat) zadaje pytania, na które warto wcześniej przygotować odpowiedź, aby uniknąć efektu zaskoczenia i plątania się w wypowiedzi. Najczęstsze pytania, jakie zadaje się podczas rozprawy o rozwód to:

  • Jakie są przyczyny pogorszenia stosunków małżeńskich i w konsekwencji rozwodu?
  • Jakie próby ratowania małżeństwa były podejmowane przez obie strony?
  • Kiedy był zawarty ślub i kiedy pojawiły się dzieci?
  • Jeśli dzieci nie pojawiły się w małżeństwie, to dlaczego?
  • Ile zarabia (netto) każda ze stron?
  • Ile wynosiły miesięczne, wspólne wydatki?

Na pytania zadawane przez sąd i drugą stronę należy odpowiadać konkretnie, stanowczo, ale spokojnie.

Dobry adwokat, odpowiednie przygotowanie merytoryczne (argumenty), a także solidny materiał dowodowy to połowa sukcesu. Bardzo ważna jest także umiejętność panowania nad emocjami i zachowanie spokoju. Powodzenia!

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…