Sukces Site Praca Sposoby na nagradzanie pracowników

Sposoby na nagradzanie pracowników

5 min read
0
1,368
praca

Każdy z nas lubi być doceniony i nagrodzony za swoje działania. To głęboko zakorzenione w naszej psychice. Jeśli nasze starania zostają zauważone, chcemy dać z siebie jeszcze więcej. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim wszyscy właściciele firm i kierownicy działów. Nagradzanie pracowników to przykład skutecznego sposobu na to, by wydobyć z nich to, co najlepsze, a co ostatecznie znajdzie odzwierciedlenie w zyskach firmy.

Nagrody to fantastyczna metoda na podniesienie motywacji. Pod warunkiem, że przełożony wie, co rzeczywiście jest postrzegane jako nagroda przez jego podwładnych. A to wcale nie jest takie oczywiste. Na postrzeganie będzie wpływała nie tylko osobowość, ale także bieżące potrzeby danej osoby, jej priorytety i sytuacja osobista.

Rodzaje nagród

Każda firma ma inną politykę wewnętrzną, a tym samym odmienne podejście do nagradzania. Nagradzanie pracowników może przybrać różną postać, począwszy od premii, przez karnety, po drogie sprzęty czy samochody. Na charakter nagród często ma wpływ, jak duża jest firma i jak duże środki chce na ten cel przeznaczyć. Jednak niezależnie od wielkości przeznaczonych środków, muszą być dopasowane do konkretnej osoby. Dlaczego jest to takie ważne?

Może się okazać, że pracodawca jest przekonany o tym, że delegując pracownika na drogie szkolenie, zmotywuje go do dalszej pracy. A jak może to postrzegać pracownik? Część faktycznie poczuje się doceniona, a szkolenie będzie widzieć jako doskonałą nagrodę. Ale będzie też grupa, która podejdzie do tego niechętnie. Zamiast cieszyć się z podnoszenia kwalifikacji, poczuje się przymuszana, a nie o to chodzi. Tak samo może być z każdą nagrodą. Traktowanie każdego członka zespołu w ten sam sposób mija się z celem. Pracodawca niepotrzebnie traci pieniądze, bo nie wszyscy poczują się nagradzani, a przez to ich zapał do pracy wcale się nie zwiększy. Co można z tym zrobić?

Jak nagradzać mądrze?

Żeby mądrze przyznawać nagrody, trzeba opracować to, w jakich sytuacjach będą przyznawane. Nikt nie może czuć się poszkodowany i nikt nie może być nagradzany bezpodstawnie. Żeby wiedzieć, co będzie dla danej osoby nagrodą, trzeba wyjść do pracowników i poznać ich potrzeby. Czasem pewne sprawy mogą ujrzeć światło dzienne nawet w zwykłej rozmowie. Innym sposobem jest umożliwienie pracownikowi dokonania wyboru samodzielnie. Za pośrednictwem platformy Nais.pl można przyznać komuś środki, które będą wykorzystane w dowolny sposób u partnerów serwisu.

Co to oznacza? Że pracownik na bieżąco może wybierać i zmieniać nagrodę, jaka będzie mu odpowiadała. Przełożony nie musi zgadywać, o wszystkim zadecyduje nagrodzony. Nie wiąże się to też z wysokimi kosztami. To nietuzinkowy sposób na poznanie swojego zespołu. Kierownik ma możliwość pobrania raportów, na podstawie których może obserwować, jakiego typu usługi czy produkty cieszyły się popularnością, co wybierali jego pracownicy. A wybór tu jest spory: zakup ubrań, książek, zabawek, wyjścia do kina, restauracji i wiele innych.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…