W codziennej pracy, księgowi korzystają ze zwyczajowych norm klasyfikowania przepływów pieniężnych zawierających VAT. Są one zgodne z ogólnymi zasadami finansów publicznych, a także rachunkowości budżetowej. Księgowanie VATu jest jedną z tych czynności rachunkowych, jakie podejmowane są najczęściej, co oznacza, że warto znać zasady z tym związane.
Uznawanie dochodów i wydatków budżetowych za wykonane
Uznawanie dochodów i wydatków budżetowych za wykonane było proste do obliczenia aż do obecnego roku, kiedy to jednostki samorządu terytorialnego zostały zobowiązane do centralizacji rozliczenia VAT w skali całej jednostki samorządu terytorialnego. Niestety, żadne przepisy prawa podatkowego nie regulują tego, także pojawiły się pewne wątpliwości a propos tego, jak ma być zaksięgowany VAT w tym wypadku. Wobec braku stosownych klasyfikacji prawnych w praktyce księgowej utrwaliły się pewne zwyczajowe normy, posiadające zgodność z ogólnymi zasadami finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Najważniejsze z tych zasad to: uznawanie dochodów budżetowych w kategoriach netto, a także zaliczanie do wydatków VAT naliczonego w kwocie brutto tylko do momentu zwrotu podatku. Chociaż przyznać trzeba, że nie jest to absolutnie zgodne z międzynarodowymi normami, to w polskiej praktyce księgowej znajduje uzasadnienie.
Możliwość zmian
Nie da się ukryć, że tego typu postępowanie jest niezgodne z przepisami prawa, jednak i samo prawo podatkowe ma pewne luki. Księgowi mają tak naprawdę „wolną rękę” co do tego, jak księgować VAT. Zmiany muszą więc być wprowadzone już niebawem, na szczeblu Ministerstwa Finansów. Jedynie wtedy można będzie wypracować jasne zasady związane z tym, jak mają funkcjonować polskie przedsiębiorstwa w rozliczaniu VAT. Na szczęście, można też skorzystać z innowacyjnej obsługi księgowej, jak np. przy użyciu programów dla biur rachunkowych sage.com.pl i mieć pewność, że pełna oraz uproszczona księgowość będą bezbłędnie rozliczone. Wykupienie optymalnego pakietu umożliwi otrzymanie dobrych rezultatów w tym właśnie zakresie.