Sukces Site Prawo i Podatki Jak sporządzić wniosek o umorzenie postępowania komorniczego

Jak sporządzić wniosek o umorzenie postępowania komorniczego

5 min read
0
1,339
pismo

Postępowanie komornicze to procedura, która chyba nikomu nie kojarzy się dobrze. Na szczęście postępowanie komornicze znajduje się na szarym końcu długiego procesu windykacji. Jak wygląda droga długu od momentu zalegania ze spłatą do wszczęcia działania przez komornika? Jak napisać wniosek o umorzenie postępowania komorniczego i kiedy można się o to ubiegać?

Gdy zostaniesz dłużnikiem

W dobie dużej dostępności kredytów, zakupów na raty i usług parabanków, a jednocześnie niskiej stabilności zatrudnienia, zostać dłużnikiem nie jest trudno. Wystarczy, że stracimy źródło dochodu, a nawet jakąś jego część, i już zobowiązania mogą okazać się zbyt trudne do udźwignięcia.

Żeby sprawa trafiła do sądu, musimy naprawdę się o to postarać – mówi przedstawiciel Kancelarii Komornika Sądowego Janusza Kruka. – Trzeba długo i konsekwentnie unikać uregulowania należności oraz kontaktu z wierzycielem, aby ten wkroczył na drogę sądową. Najczęściej jednak obu stronom zależy na tym, aby dług był spłacony, więc wystarczy okazać inicjatywę i chęć polubownego rozwiązania sprawy – wtedy raczej nie trafi ona do komornika.

Jeżeli jednak dłużnik uparcie odmawia spłacenia zobowiązania i uchyla się od kontaktu, wierzyciel kieruje sprawę do sądu. Sąd bada sprawę i jeżeli ma do tego podstawy, wydaje tytuł wykonawczy, na podstawie którego komornik może wszcząć postępowanie. Na etapie sprawy dłużnik może się bronić. Po ustanowieniu tytułu wykonawczego nie będzie miał takiej możliwości.

Jak umorzyć postępowanie komornicze?

Nie oznacza to jednak, że osoba, nad którą zawisł tytuł wykonawczy, nie ma już żadnej drogi ratunku i niezależnie od wszystkiego czeka ją egzekucja komornicza. Dłużnik ma prawo wnioskować o umorzenie postępowania. W jakich okolicznościach to prawo mu przysługuje?

Aby ubiegać się o umorzenie postępowania komorniczego, osoba zalegająca z zapłatą długu musi uregulować wszystkie swoje należności. Ponadto, w przypadku świadczeń periodycznych (np. alimenty, raty), musi wpłacić sumę sześciu takich miesięcznych świadczeń na rachunek depozytowy Ministra Finansów. Oprócz tego należy uprawnić komornika do sięgnięcia po te środki w razie opóźnienia ze spłatami w przyszłości.

Dopiero po uregulowaniu tych formalności można przystąpić do złożenia wniosku dłużnika o umorzenie postępowania komorniczego. Należy odróżnić go od wniosku składanego przez wierzyciela – ten drugi może wnosić o umorzenie postępowania w dowolnym momencie. Wniosek składa się u właściwego komornika.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…