Sukces Site Prawo i Podatki Skorzystaj z pomocy prawnej i uzyskaj odszkodowanie za zanieczyszczenie powietrza

Skorzystaj z pomocy prawnej i uzyskaj odszkodowanie za zanieczyszczenie powietrza

6 min read
0
1,392
dym

Przed szkodliwymi dla zdrowia czynnikami możemy zabezpieczyć się na wiele sposobów. Wielu z nas używa filtrów do wody, kupuje lepszej jakości ekologiczną żywność lub nabywa dom w mniej zanieczyszczonej okolicy. Warto zauważyć, że np. przed zanieczyszczeniem powietrza ciężko jest się ochronić. Najwięcej zanieczyszczeń powietrza pochodzi z ogrzewania domów za pomocą pieców. Najgorsza sytuacja ma miejsce, jeśli do opalania w piecu zużywamy śmieci.

Śmieci zatruwają środowisko

Spalanie śmieci wpływa nie tylko na środowisko, ale także na nasze zdrowie. Przemysłowe spalarnie śmieci wykorzystują bardzo wysokie temperatury i są dostosowane do spalania takiego typu odpadów. W domowych piecach temperatura spalania jest dużo niższa, nie dochodzi zatem do całkowitego spalania. W przypadku przydomowych kotłowni nie są zainstalowane żadne instalacje oczyszczające gazy. Efektem jest to, że do środowiska trafiają bardzo toksyczne związki. Bardzo niebezpieczne jest spalanie materiałów z PCV, np. wykładzin lub kabli. Palenie starymi meblami, odzieżą lub butami powoduje uwalnianie do atmosfery cyjanowodoru. Istnieją medycznie udokumentowane przypadki chorób wywołanych przez tego typu zanieczyszczenia. Mają one wpływ na płuca, układ pokarmowy lub tarczycę. Większość substancji oddziałuje długoterminowo, lecz czasem efekty palenia śmieci mogą zacząć być widoczne dość szybko. Wszystko zależy od ilości spalanych śmieci i skali problemu. Każdy z nas ma możliwość segregacji śmieci, a tym samym zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska i zagrożeniom dla naszego zdrowia.

Kto może przeprowadzić kontrolę?

Kontrolę dotyczącą spalania śmieci może przeprowadzić straż gminna lub miejska, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jeśli podczas kontroli zostaną zauważone nieprawidłowości, strażnicy mogą wystawić mandat do 500 zł. Jeżeli podejrzewamy, że w gospodarstwie domowym spalane są śmieci, możemy zgłosić to do Straży Miejskiej podając czas i miejsce zdarzenia. Strażnicy mają obowiązek przyjąć zawiadomienie i przeprowadzić czynności wyjaśniające. W zależności od sytuacji możemy być zawiadamiającym o wykroczeniu lub pokrzywdzonym. Status pokrzywdzonego przysługuje, jeśli jesteśmy narażeni na oddziaływanie dymu (jesteśmy w zasięgu rozprzestrzeniania się spalin). Straż Miejska po zakończeniu czynności ma obowiązek poinformować zawiadamiającego lub pokrzywdzonego o ich wyniku.

Prawo do odszkodowania

Prawnicy podpowiadają, że mamy prawo do walki o odszkodowanie za zanieczyszczone powietrze. Możemy podjąć się walki o zadośćuczynienie w sądzie za negatywne skutki zdrowotne. Aby wygrać proces, wystarczy wykazać związek przyczynowo-skutkowy, który ukazuje zaniechania działań na rzecz ochrony środowiska. Kwota odszkodowań waha się od 5 tys. zł do 50 tys. zł. Kancelaria twierdzi, że kwota odszkodowania zależna będzie od poziomu poniesionej krzywdy. Nie ulega wątpliwości fakt, że smog wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, jakość życia, ale także np. na stan elewacji domu lub elementów ogrodu. Aby uzyskać odszkodowanie, należy przedstawić dowody poniesionych kosztów, np. za remont elewacji. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do doświadczonej w podobnych sprawach kancelarii.

Źródło: https://nowytomysl.nowinylokalne.pl/nowy-tomysl-straz-miejska-przyjmuje-zgloszenia-o-zanieczyszczaniu-powietrza/

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…