Sukces Site Edukacja Przyblokowana rampa dla niepełnosprawnych – jakie musi spełniać warunki?

Przyblokowana rampa dla niepełnosprawnych – jakie musi spełniać warunki?

6 min read
0
855
uchwyty dla niepełnosprawnych

Przyblokowana rampa dla niepełnosprawnych stosowana jest w przypadkach, kiedy niemożliwe jest zastosowanie platformy bądź windy. Jej zadanie polega na ułatwieniu funkcjonowania niepełnosprawnego oraz umożliwienie dojazdu do wybranego miejsca. Uchwyty dla niepełnosprawnych są równie ważne, ale o czym jeszcze należy pamiętać?

Podstawowe zasady odnośnie ramp dla niepełnosprawnych

Rampa dla niepełnosprawnych to rozwiązanie, które można spotkać coraz częściej. Dobrze spełnia swoje zdanie, a dodatkowo jest stosunkowo tania. W związku z tym stosuje się je w szpitalach przychodniach, domach kultury oraz szkołach. Powstały z myślą o osobach poruszających się na wózkach, dlatego uchwyty dla niepełnosprawnych również powinny być zamontowane (w bliskiej odległości). Jednak życie pokazuje, że korzystają z nich również rodzice, którzy mają w wózkach małe dzieci. Przyblokowana rampa dla niepełnosprawnych może wzbogacić nie tylko miejsca publiczne, ale jednocześnie stosuje się je w domach. W omawianej sytuacji wymagane jest spełnienie konkretnych warunków, dzięki czemu jest możliwe zlikwidowanie barier architektonicznych, które są niemożliwe do pokonania przez osoby, które nie poruszają się samodzielnie. Niedogodności pojawiają się w życiu osób niepełnosprawnych niemalże na każdym kroku, dlatego warto robić wszystko, żeby w trakcie wizyty w przychodni bądź urzędzie, ludzie na wózkach czuli się nieco bardziej komfortowo. Rampy sprawiają, że omawiana grupa osób nie spotyka się ze społecznym wykluczeniem, gdyż w ich przypadku pokonanie schodów i dotarcie do konkretnego miejsca staje się niemożliwe. Podjazd powinien znajdywać się tuż obok schodów, dzięki czemu znika problem różnicy poziomów. Dzięki temu poruszanie się nie stanowi dłużej trudności, co widać szczególnie w nowoczesnych budynkach. Architekci wzbogacają je o niski partner, pochylnie oraz windy, dzięki czemu osoby niepełnosprawne mają duży komfort psychiczny oraz odczucie całkowitej akceptacji. Uchwyty dla niepełnosprawnych również spełniają ważną rolę, gdyż pomagają podeprzeć się oraz odpychać. Niezależność jest bardzo ważna, gdyż nie każda osoba niepełnosprawna porusza się w towarzystwie opiekuna.

Rampy dla niepełnosprawnych – w czym można wybierać?

Pochylnie dla wózków dostępne są w różnych postaciach i formach. Coraz rzadziej spotyka się modele murowane, gdyż nie spełniają swoich zadań i jednocześnie stwarzają zagrożenie dla użytkowników. Kruszą się oraz szybko widać po nich oznaki użytkowania, dlatego nie poleca się korzystania z nich przez osoby, które samodzielnie poruszają się na wózkach inwalidzkich. Najgorzej, kiedy używane są jesienią oraz zimą, kiedy to warunki atmosferyczne, śnieg i lód znajdujące się na podłożu mogą przyczynić się do wielu poważnych wypadków (stoczenie się i uszczerbek na zdrowiu).

Rampy powstają również przy pomocy terakoty zewnętrznej antypoślizgowej, kamienia naturalnego, wylewki betonowej oraz kostki brukowej. Największą popularnością cieszy się rampa aluminiowa oraz stalowe. Oba modele powinny posiadać powierzchnię antypoślizgową, gdyż tylko w takiej sytuacji ryzyko wypadku jest równe zero. Do produkcji służy ocynkowana stal, na której nie widać oznak czasu, a do tego zastosowanie specjalnych kratek ażurowych sprawia, że na rampie nie osadza się śnieg, woda czy niebezpieczne liście. Aby pochylnia była bezpieczna, musi być stworzona w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Wyznaczono w nim warunki techniczne, które odgrywają kluczową rolę. Uchwyty dla niepełnosprawnych to kolejny niezbędny element wpływający na komfort poruszania się na wózku inwalidzkim.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Edukacja
Comments are closed.

Sprawdź również

Wyjazdy integracyjne z pracy – jakie kierunki będą popularne w 2025 roku?

W dobie zdalnej pracy i hybrydowych rozwiązań firmy coraz częściej dostrzegają potrzebę or…