Prawo rodzinne w Polsce jest regulowane przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy, uchwalony w 1964 r., z późniejszymi nowelizacjami. Prawem rodzinnym zajmuje się dział prawa cywilnego. Prawo rodzinne i opiekuńcze jest specyficznym działem prawnym, ponieważ wiąże się z delikatną sferą społeczno-obyczajową. Zawiera m. in. normy prawne regulujące kwestie pomiędzy współmałżonkami, czy też pomiędzy dziećmi i ich rodzicami. Zrozumiałe jest więc, że prawo rodzinne jest często częścią batalii sądowych pomiędzy małżonkami. Czy warto w takich „bataliach” prosić o pomoc adwokata?
Prawo rodzinne jako podstawowy regulator norm
Pojęcie rodziny w polskim systemie prawnym zawiera różne definicje, nie są one jednak jednolitymi definicjami. Kodeks rodzinny określa rodzinę, jako następstwo zdarzenia prawnego, którym jest zawarcie małżeństwa (nawet jeśli małżonkowie nie mają dzieci, małżeństwo nadal określane jest rodziną).
W prawie rodzinnym znajdują się takie informacje jak np. składowe małżeńskiej wspólnoty majątkowej; sposób zawarcia małżeństwa jako podstawa jego unieważnienia; zasady: dobra dziecka, dobra rodziny, trwałości małżeństwa, monogamii, równouprawnienia kobiet i mężczyzn.
Jakie są podstawowe sprawy sądowe związane z prawem rodzinnym i opiekuńczym?
Do najczęstszych spraw sądowych związanych z prawem rodzinnym i opiekuńczym można zaliczyć w szczególności:
- sprawy sądowe związane z alimentami,
- sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej,
- sprawy rozwodowe (również separacja i jej zniesienie),
- sprawy o unieważnienie małżeństwa,
- sprawy z zakresu władzy rodzicielskiej (m.in. sprawy o ustalenie ojcostwa, kontaktów z dzieckiem, adopcji).
Kiedy warto prosić o pomoc adwokata?
Złożoność spraw, jaka ma miejsce w przypadku spraw z dziedziny prawa rodzinnego i opiekuńczego, powoduje, że często szukamy informacji prawnych w Internecie. Niejednokrotnie informacje takie są niewystarczające. W przypadku tego rodzaju spraw, tylko adwokat o specjalizacji: prawo rodzinne, będzie w stanie pomóc nam na trudnej drodze sądowej.
Często rozprawy rozwodowe, rozprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej, czy też te z zakresu władzy rodzicielskiej, są nie tylko trudne pod kątem prawnym, ale również niezwykle emocjonalne. Samotna batalia w Sądzie może nie tylko kosztować wiele stresu, ale również spowodować że przegramy naszą sprawę. Warto w takiej sytuacji wspomóc się dobrym adwokatem prawa rodzinnego, który nie tylko poprowadzi nas bezpiecznie przez meandry skomplikowanego prawa, ale również pozwoli nam zaoszczędzić sporo niepotrzebnego stresu.