Sukces Site Prawo i Podatki Prawo cywilne – co musisz o nim wiedzieć?

Prawo cywilne – co musisz o nim wiedzieć?

5 min read
2
1,674
prawnik

Prawo cywilne ma niezwykle ważne znaczenie w całej dziedzinie prawa. Określając jego zakres można powiedzieć, że reguluje stosunki między równorzędnymi podmiotami prawa. Dotyczy niemalże wszystkich dziedzin życia, dlatego jest istotną gałęzią obowiązującego obecnie prawa.

Co wchodzi w zakres prawa cywilnego?

Prawo cywilne nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością i ma wielkie znaczenie. Jego zakres działania jest ogromny. Można rzec, że reguluje on sprawy z zakresu:

 • zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych
 • mienia,
 • własności i ochrony własności,
 • czynności prawnych
 • zawierania i ważności umowy,
 • zobowiązań (sprzedaż, pożyczka, najem, rękojmia za wady,poręczenie.),
 • spadków (sporządzania testamentu, dziedziczenia ustawowego).

Prawo cywilne można więc określić jako ogół norm, które to dotyczą stosunków o charakterze cywilno – prawnym. Mają one miejsce pomiędzy indywidualnymi podmiotami. Obecnie prawo cywilne jest jedną z gałęzi prawa powszechnego. Prawnik musi dobrze znać i rozumieć prawo cywilne.

Czego dotyczy prawo cywilne?

Prawo cywilne obejmuje bardzo wiele aspektów, a to wszystko dlatego, że dotyczy niemalże wszelkich dziedzin naszego życia. Warto jednak podzielić je na kilka rozdziałów. Najbardziej znanymi są tutaj:

 • prawo pracy, które to reguluje stosunki pracodawców i pracowników
 • prawo własności intelektualnej jakie to ma za zadanie chroni
 • twórców i ich dzieła
 • prawo handlowe zajmujące się elementami dotyczącymi handlu, zakupów i sprzedaży

W podziale prawa cywilnego wyróżniamy także dziedziny. Rzec można że są to swoiste działy prawa cywilnego. Bardzo obszerne i szczegółowe, zawierające ogromną ilość norm jest prawo ogólne. To właśnie ono reguluje wszelkie dziedziny naszego codziennego życia. Istnieje równie ważne prawo rzeczowe, które z kolei zajmuje się ustanawianiem związków pomiędzy podmiotami a przedmiotami użytkowymi. Prawo rzeczowe ma prawo nadania własności a także pilnuje przestrzegania zasad. Kolejnym rodzajem prawa jest prawo zobowiązań, które to odnosi się do kontroli działania na linii usługodawca oraz usługobiorca. Ta dziedzina prawa reguluje relacje jakie zachodzą pomiędzy konkretnymi osobami, oraz dba aby wszystkie zobowiązania zostały wypełnione. Istotne jest również prawo rodzinne, ponieważ jak sama nazwa wskazuje zajmuje się kwestiami, które dotyczą wewnętrznego funkcjonowania rodziny. Prawo rodzinne obejmuje opiekę nad dziećmi oraz kwestie naukowe. Prawo cywilne uznane jest za jedną z najważniejszych gałęzi współczesnego prawa.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…