Sukces Site Prawo i Podatki Prawne konsekwencje kradzieży

Prawne konsekwencje kradzieży

5 min read
0
1,156
adwokat

Kradzież stanowi jedno z najczęściej popełnianych przestępstw. Kodeks karny, a ściślej artykuły 278-279 Kodeksu karnego, poświęcają mu wiele uwagi, a w sądach toczy się ze względu na nie wiele procesów. Poznajmy bliżej na czym polega czyn kradzieży, jakie występują jego rodzaje oraz co za nie grozi.

Kradzież – grzech oraz przestępstwo

Już słynne Dziesięć Przykazań potępia czyn kradzieży uznając go za grzech. Siódme przykazanie brzmi przecież: Nie kradnij. Kradzież w tym wypadku traktuje się nie tyle jako przestępstwo, ile jako grzech, który narusza naszą cnotliwą naturę zrywając przymierze z Bogiem. W tym wypadku kradzieży jako grzechu do jej naprawienia wystarczy szczera skrucha. Nie jednak gdy tę samą kradzież rozpatruje się jako przestępstwo. Otóż przestępstwo to czyn zabroniony oraz szkodliwy, a niekiedy też niebezpieczny społecznie. Kradzież, która polega na przywłaszczeniu cudzej rzeczy jako własnej lub po prostu na zaborze cudzej rzeczy, właśnie za takich czyn uchodzi. Za przestępstwo kradzieży grożą kary grzywny lub pozbawienia wolności. Definiuje je Kodeks karny inny dla każdego państwa. Co ciekawe, w czasach antycznych, gdy kierowano się kodeksem Hammurabiego, idącego w myśl zasady oko za oko, złodzieja karano przez okradanie go.

Kradzież – czyn zabroniony

Kradzież to zabór cudzej rzeczy. Rzecz oznacza w tej sytuacji nie tylko jakiś przedmiot materialny, czy przedmiot o wartości emocjonalnej, ale też pieniądze, wszelkie karty, a nawet chociażby energia, gdy na przykład podłączamy się nie do swojej a do cudzej sieci ciepłowniczej. Kradzież traktuje się jako przestępstwo tylko i wyłącznie wtedy, kiedy następuje jej celowe dokonanie, natomiast gdy następuje jej dokonanie przypadkowe, nie traktuje się jej jako przestępstwa. Warto nadmienić, że kradzież nie tylko polega na tym, że zawłaszczamy cudzą rzecz dla siebie, ale też na tym, zabieramy cudzą rzecz i przekazujemy ją komuś lub wyrzucamy.

Kradzież – przestępstwo czy wykroczenie

Kradzież niekoniecznie trzeba rozpatrywać w kategorii przestępstwa, można to robić w kategorii wykroczenia. Przestępstwo to kradzież większej wagi i grozi za nie od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolność. Wykroczenie to kradzież mniejszej wagi i grozi za nie grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku czasu.

Kradzież i kradzież z włamaniem

Kradzież polega na zaborze lub przywłaszczeniu rzeczy, aczkolwiek można jej też dokonać na przykład z rozbojem lub z włamaniem. Za kradzież, jak wspomniano powyżej, grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, w zależności od wagi popełnionego czynu. Kradzież z włamaniem to już przestępstwo o wiele większej wagi, za które grozi od jednego roku do pięciu lat pozbawienia wolności, w zależności od wagi popełnionego czynu. Co ważne, o ile kradzież można traktować jako wykroczenie lub przestępstwo, to kradzież z włamaniem zawsze traktuje się tylko i wyłącznie jako przestępstwo.

Źródło: Kancelaria Adwokacka

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Szara łazienka z drewnem w biurze to styl, elegancja i funkcjonalność!

Szara łazienka z elementami drewnianymi to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnę…