Jesteś zawodowym kierowcą, ale pozostajesz bez zatrudnienia i nie wiesz, gdzie szukać pracy? Sprawdź, gdzie szukać ofert. A może dopiero chcesz zostać zawodowym kierowcą i zastanawiasz się, jakie wymagania musisz spełniać? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, co jest ważne w tym zawodzie.
Praca dla kierowcy
Wbrew pozorom nie jest trudno znaleźć pracę jako kierowca. Zarówno chcąc poruszać się tylko po kraju, jak i za granicą. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia zamieszczone na praca.money.pl/oferty/kierowca/, by przekonać się, jak wiele ofert pracy dla kierowców zawodowych pozostaje wciąż bez odpowiedzi.
To branża, której nie grozi kryzys. Kierowcy są i będą poszukiwani. W dodatku pracując w ten sposób można liczyć na wysokie zarobki. Wybierając pracę międzynarodową można zwiedzić wiele miejsc za granicą.
Jak zostać zawodowym kierowcą?
Aby zostać kierowcą zawodowym wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Żeby je zdobyć należy ukończyć 18 lat i zapisać się na kurs, a następnie przystąpić do egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Następnym krokiem jest zdobywanie kolejnych uprawnień, a właściwie – kwalifikacji.
Aby móc przewozić towary, należy mieć prawo jazdy kategorii C lub C1. Pierwsza uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Kategoria C1 zezwala na kierowanie pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t. W obu wyjątkiem jest autobus, ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.
Kategoria C+E uprawnia do kierowania pojazdem określonym w kategorii C, ale jeszcze łącznie z przyczepą, ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).
W przypadku D1, D1+E, D i D+E – przejść trzeba kwalifikację w zakresie bloków programowych dla autobusów.
Jakie wymagania musi spełnić zawodowy kierowca?
Pierwszym wymaganiem, jaki musi spełnić zawodowy kierowca, jest wiek. Teoretycznie może zostać nim osoba, która ukończyła 18 lat, jednak aby móc prowadzić większość ciężarówek i autobusów musi zdobyć dodatkowe kwalifikacje.
Dla kategorii C lub C+E w przypadku osób 18-letnich koniecznie jest dodatkowo uzyskanie odpowiedniej kwalifikacji wstępnej. W przypadku C1 lub C1+E – kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej.
Osoby, które ukończyły 21 lat przy C i C+E muszą uzyskać odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną, a przy D lub D+E (autobusy) – kwalifikację wstępną, D1 lub D1+E – kwalifikację wstępną przyśpieszoną, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km.
Aby móc zatrudnić osobę, która ma 23 lata, musi posiadać ona prawo jazdy kategorii D lub D+E i przejść kwalifikację wstępną przyśpieszoną.
Drugim wymogiem są wspomniane już kategorie. To one uprawniają do prowadzenia określonego rodzaju pojazdów. Dają tym samym większe możliwości.
Kolejne warunki, które należy spełnić to świadectwa kwalifikacji. W Polsce wyróżnić można dwa rodzaje: wstępne i wstępne przyspieszone. Programy są podobne, oba kończą się egzaminem, ale różnią się przede wszystkim ceną i czasem trwania.
Kandydat na kierowcę zawodowego musi przejść badania psychotechniczne. Od jego kondycji zdrowotnej zależy trzeźwe myślenie i sprawność psychomotoryczna. Właśnie dlatego sprawdzane jest, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, takich jak choroby narządu wzroku, słuchu, równowagi, nerwowego, ruchu, sercowo-naczyniowego, a także czy nie występuje u niego cukrzyca.