Polski Internet jest kopalnią ciekawych wiadomości i materiałów dla nauczycieli. Spośród wszystkich stron tego typu najbardziej wyróżniają się tak zwane „portale edukacyjne”, które dzielą się na różne rodzaje. Każdy portal edukacyjny jednak ma to do siebie, że zawiera treści – jak sama nazwa wskazuje – dotyczące edukacji, które mogą przydać się nie tylko osobom uczącym dzieci, ale i korepetytorom, rodzicom, dyrektorom oraz wszystkim zainteresowanym polską oświatą.
Kopalnia materiałów
Najbardziej typowa odsłona portalu edukacyjnego to źródła materiałów dla nauczycieli różnych przedmiotów. Zależnie od interesującej nas dziedziny oraz poziomu edukacyjnego, możemy znaleźć liczne darmowe kserówki z języka angielskiego czy ćwiczenia dla licealistów z matematyki, które przekażą i utrwalą wiedzę, uzupełniając w tym zakresie szkolne podręczniki. Na takich portalach nauczyciele dzielą się również pomysłami na aktywności pozalekcyjne, jak np. szkolne wycieczki, jasełka czy przedstawienia z okazji Dnia Nauczyciela. Czasami dostępne jest także forum dyskusyjne, na którym można wymienić swoje poglądy na dany temat lub zadać nurtujące nas pytanie.
Informacje o oświacie
Istnieje także rodzaj portalu edukacyjnego, skierowany tylko do nauczycieli i skupiający się bardziej na bieżących informacjach o zmianach zachodzących w oświacie. To istotne zwłaszcza w tym roku, gdy likwidowane są powoli gimnazja, a do szkół podstawowych wchodzi po raz pierwszy VII klasa. Niektórzy wciąż mają problemy z zorientowaniem się w chaotycznie wprowadzanej reformie Ministerstwa Edukacji. Receptą na to jest portal edukacyjny, który w przystępnej formie przekazuje informacje o tym, na co zwracać uwagę w szkołach i które nowelizacje przepisów mogą być istotne dla nauczycieli oraz procesu nauczania. Najlepiej jest, gdy portal zamieszcza także źródła swoich informacji, aby można było przeczytać oryginalne brzmienie danego przepisu i upewnić się, że autor danego tekstu zinterpretował go dobrze.
Dla uczniów
A co dla uczniów? Oni też mogą znaleźć dedykowany dla nich portal edukacyjny, czy to stworzony przez wydawnictwo podręczników, czy inną organizację. Na takim portalu można uzyskać pomoc w odrobieniu pracy domowej, ale też i znaleźć materiały wspomagające naukę i przyswojenie trudnych zagadnień. Nierzadko na takich stronach pojawiają się filmy lub inne innowacyjne multimedia, które mają na celu przybliżyć dany temat w sposób przystępny dla ucznia w dwudziestym pierwszym wieku. Czasami to sami nauczyciele polecają podczas lekcji jakąś konkretną stronę, na której znajdują się dodatkowe materiały z chemii czy geografii. Istnieją też portale tworzone przez licznych pasjonatów. Szczególnie dotyczy to historii – oprócz dedykowanego forum, w Internecie można znaleźć liczne portale, które dokładnie przybliżają sprawy związane z daną epoką historyczną lub wydarzeniem.
Oczywiście, najbardziej tradycyjną metodą zdobywania dodatkowej wiedzy jest sięganie po specjalistyczne książki, dostępne chociażby w bibliotece, jednak wydaje się, że porządnie zbudowany portal edukacyjny będzie nie tylko pomocny w odrabianiu prac domowych, ale i wzbudzi w uczniu entuzjazm do danego tematu, który może poskutkować głębszymi badaniami przeprowadzonymi m. in. w bibliotece właśnie.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Edutorial: edutorial.pl