Sukces Site Pieniądze Kto w Polsce sięga po pożyczki najczęściej – portret typowego pożyczkobiorcy

Kto w Polsce sięga po pożyczki najczęściej – portret typowego pożyczkobiorcy

5 min read
0
793
pieniądze

Biuro Informacji Kredytowej przedstawiło statystyki, dotyczące demografii pożyczkobiorców w Polsce. Czy kobiety częściej niż mężczyźni pożyczają pieniądze? Na jakie cele są zaciągane pożyczki online?

1,5 mln pożyczkobiorców w Polsce

Oferta firm pożyczkowych staje się coraz bardziej urozmaicona. Zaciągać można pożyczkę na oświadczenie, pożyczki online na dowód lub tylko za potwierdzeniem tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny, jak i pożyczki ratalne czy długoterminowe, udzielane poza systemem bankowym. Nie dziwi więc fakt, że grono pożyczkobiorców się powiększa.

Szacuje się, że obecnie w 2017 roku z oferty firm pozabankowych korzysta ponad 1,5 mln Polaków. Wśród takich przedsiębiorstw znajdują się liczne instytucje pożyczkowe, które mają w swojej ofercie zarówno pożyczki online, jak i stacjonarne, z dostarczeniem pieniędzy pod wskazany przez klienta adres lub w placówce, w danym mieście.

Kto korzysta z pożyczek chwilówek?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w zasadzie w równym stopniu korzystają z pożyczek udzielanych przez instytucje pożyczkowe, nie zaś przez banki. BIK informuje, że nieznacznie więcej w grupie pożyczkobiorców jest przedstawicielek płci pięknej – 51 proc. Panie są odpowiedzialnymi konsumentami i jeśli już zaciągają takie zobowiązanie, to są pewne, że je spłacą. Klientki stanowią solidną grupę pożyczkobiorców, uiszczających kwotę pożyczki zgodnie z terminem wskazanym na umowie. Mężczyźni są pod tym względem mniej obowiązkowi.

Niemal połowa pożyczkobiorców to osoby młode, w wieku poniżej 34. roku życia, którzy zaciągają w firmach pożyczkowych niewielkie kwoty na krótki okres. Zwykle powodem, który motywuje ich do takiego działania, jest odmowa kredytu w banku. Coraz częściej także uzasadniają oni wnioskowanie o pożyczkę gotówkową tym, że w ten sposób mogą uzyskać szybki zastrzyk gotówki, bez konieczności dopełniania wielu formalności. Nie bez znaczenia pozostaje  fakt, że wielu pożyczkodawców promuje nowych klientów i udziela im pierwszej, darmowej pożyczki.

Jaki jest cel finansowania?

Pożyczki online i stacjonarne zaciągane przez polskich pożyczkobiorców z reguły są przeznaczone na regulowanie bieżących zobowiązań i na konsumpcję. BIK podkreśla, że nawet 15 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn  decyduje się na skorzystanie z oferty pożyczkowej w celu opłacenia bieżących rachunków. Panowie często sięgają po pożyczkę na wyjazdy wakacyjne czy na zakup nowego sprzętu RTV.  Osoby starsze, w wieku powyżej 60. roku życia korzystają z kolei z pożyczek w celu sfinansowania leczenia i zakupu lekarstw.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Pieniądze
Comments are closed.

Sprawdź również

Samochód zastępczy do nauki jazdy

Ideą firmy Serwis4L jest zapewnienie pojazdu zastępczego do nauki jazdy po awarii mechanic…