Sukces Site Pieniądze Kto w Polsce sięga po pożyczki najczęściej – portret typowego pożyczkobiorcy

Kto w Polsce sięga po pożyczki najczęściej – portret typowego pożyczkobiorcy

5 min read
0
1,015
pieniądze

Biuro Informacji Kredytowej przedstawiło statystyki, dotyczące demografii pożyczkobiorców w Polsce. Czy kobiety częściej niż mężczyźni pożyczają pieniądze? Na jakie cele są zaciągane pożyczki online?

1,5 mln pożyczkobiorców w Polsce

Oferta firm pożyczkowych staje się coraz bardziej urozmaicona. Zaciągać można pożyczkę na oświadczenie, pożyczki online na dowód lub tylko za potwierdzeniem tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny, jak i pożyczki ratalne czy długoterminowe, udzielane poza systemem bankowym. Nie dziwi więc fakt, że grono pożyczkobiorców się powiększa.

Szacuje się, że obecnie w 2017 roku z oferty firm pozabankowych korzysta ponad 1,5 mln Polaków. Wśród takich przedsiębiorstw znajdują się liczne instytucje pożyczkowe, które mają w swojej ofercie zarówno pożyczki online, jak i stacjonarne, z dostarczeniem pieniędzy pod wskazany przez klienta adres lub w placówce, w danym mieście.

Kto korzysta z pożyczek chwilówek?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w zasadzie w równym stopniu korzystają z pożyczek udzielanych przez instytucje pożyczkowe, nie zaś przez banki. BIK informuje, że nieznacznie więcej w grupie pożyczkobiorców jest przedstawicielek płci pięknej – 51 proc. Panie są odpowiedzialnymi konsumentami i jeśli już zaciągają takie zobowiązanie, to są pewne, że je spłacą. Klientki stanowią solidną grupę pożyczkobiorców, uiszczających kwotę pożyczki zgodnie z terminem wskazanym na umowie. Mężczyźni są pod tym względem mniej obowiązkowi.

Niemal połowa pożyczkobiorców to osoby młode, w wieku poniżej 34. roku życia, którzy zaciągają w firmach pożyczkowych niewielkie kwoty na krótki okres. Zwykle powodem, który motywuje ich do takiego działania, jest odmowa kredytu w banku. Coraz częściej także uzasadniają oni wnioskowanie o pożyczkę gotówkową tym, że w ten sposób mogą uzyskać szybki zastrzyk gotówki, bez konieczności dopełniania wielu formalności. Nie bez znaczenia pozostaje  fakt, że wielu pożyczkodawców promuje nowych klientów i udziela im pierwszej, darmowej pożyczki.

Jaki jest cel finansowania?

Pożyczki online i stacjonarne zaciągane przez polskich pożyczkobiorców z reguły są przeznaczone na regulowanie bieżących zobowiązań i na konsumpcję. BIK podkreśla, że nawet 15 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn  decyduje się na skorzystanie z oferty pożyczkowej w celu opłacenia bieżących rachunków. Panowie często sięgają po pożyczkę na wyjazdy wakacyjne czy na zakup nowego sprzętu RTV.  Osoby starsze, w wieku powyżej 60. roku życia korzystają z kolei z pożyczek w celu sfinansowania leczenia i zakupu lekarstw.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Pieniądze
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…