Sukces Site Nieruchomości Płaski dach – jak wybrać okna dachowe

Płaski dach – jak wybrać okna dachowe

4 min read
0
2,476
dach

Wybór rodzaju zadaszenia to rzecz niezwykle istotna. Rodzaj dachu wpływa bowiem nie tylko na walory wizualne, nadając budynkowi bardziej nowoczesnego lub tradycyjnego charakteru. Przed wyborem warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i sprawdzić jaki dach dopuszczony jest w przepisach.

W zależności od wyboru rodzaju dachu trzeba liczyć się również z różnymi kosztami, a także pewnymi ograniczeniami. Zarówno dachy płaskie jak i spadziste mają bowiem swoje wady i zalety.

Płaskie dachy

Dachy płaskie to takie, w których kąt nachylenia połaci wynosi od 2 do 12 stopni. Jeszcze do niedawna kojarzone były z tzw. domami-kostkami, które pozostały jako pamiątka po epoce PRL-u. Okazuje się, że po tylu latach moda na dachy płaskie powróciła, i coraz chętniej są one wykorzystywane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i miejskim.

Tak jak w przypadku dachów spadzistych tak i w dachach płaskich można montować okna. Wielu producentów posiada w swojej ofercie okno dachowe dostosowane specjalnie do płaskich dachów. Mogą to być okna na stałe, nieotwierane, okna otwierane elektrycznie (świetne i bardzo wygodne, zwłaszcza gdy sufit znajduje się na dużej wysokości), włazy dachowe (otwierane pod kątem 60 stopni) oraz okna oddymiające.

Zalety okien dachowych

Ogromną zaletą okien dachowych na dachy płaskie jest olbrzymia ilość światła jakiego dostarczają bez względu na porę roku. Sporym problemem przy dachach płaskich jest odprowadzanie z nich nadmiaru wody. Co jest niezwykle istotne, zwłaszcza jesienią czy zimą, a także podczas letnich nawałnic. Nowoczesne okna dachowe na dachy płaskie posiadają dodatkową konstrukcję, która pozwala na sprawne odprowadzanie wody opadowej. Okna na dach płaski muszą mieć również odpowiednie parametry hydroizolacyjne oraz wytrzymałościowe – chociażby ze względu na zalegający często na dachu śnieg.

Okna można montować pojedynczo lub w grupach, w zależności od tego jak duże jest pomieszczenia i ile potrzeba światła.

W okach połaciowych na dachach płaskich można – tak jak w przypadku okien tradycyjnych montować rolety zewnętrze oraz wewnętrzne. W tym momencie w Polsce jest już kilkunastu producentów oferujących okna dachowe na dachy płaskie, zarówno w budynkach nowych jak i modernizowanych, dlatego nie będzie problemu z wyborem okien do takiego rodzaju dachu.

 

 

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Nieruchomości
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…