Sukces Site Firma Outsourcing kadr i płac – jakie zadania możesz przekazać firmie zewnętrznej?

Outsourcing kadr i płac – jakie zadania możesz przekazać firmie zewnętrznej?

4 min read
0
996
outsorcing

Obsługa kadr i płac wiąże się ze stałym monitorowaniem zmian w przepisach prawnych, jest czasochłonna oraz wymaga szerokiej wiedzy. Nie każda firma jest w stanie samodzielnie wypełniać obowiązki administracyjne, które wymagają regularnego zaangażowania i skrupulatności, a zatrudnienie specjalistów niesie za sobą konieczność stworzenia nowych etatów i podniesienia kosztów działalności. Dlatego też obsługa kadr i płac to jedna z dziedzin, która najczęściej powierzana jest w ręce firm outsourcingowych.

Zanim zdecydujecie się Państwo na outsourcing obsługi kadr i płac, powinniście przede wszystkim zastanowić się nad wyborem odpowiedniej firmy zewnętrznej – musi ona zagwarantować pełen profesjonalizm, wysokiej jakości usługi oraz bezpieczeństwo i poufność informacji. Niezwykle ważne jest sporządzenie klarownej umowy, a także świadomość, że zadowalająca obsługa outsourcingowa opiera się na współpracy – zleceniodawca powinien terminowo dostarczać dokumenty, udzielać wszelkich informacji oraz stosować się do zaleceń firmy zewnętrznej. Należy także przemyśleć, jakie zadania chcemy przekazać. Firmy outsourcingowe oferują elastyczne rozwiązania i różnorodne modele współpracy, co pozwala na powierzenie na zewnątrz jedynie części obowiązków.

Obowiązki kadrowe

W tym zakresie firma zewnętrzna może przejąć pełne prowadzenie kadr. Wśród najważniejszych obowiązków wymienić należy:

  • sporządzanie umów,
  • prowadzenie akt osobowych pracowników oraz przygotowywanie dokumentacji zatrudnienia i statystki kadrowej,
  • rejestrację zwolnień,
  • ustalanie wymiarów i limitów urlopów oraz ich rozliczenia,
  • opracowywanie raportów na indywidualne zapotrzebowanie firmy,
  • monitorowanie terminów kończących się umów o pracę i innych dat związanych z zatrudnieniem,
  • rozwiązywanie umów i wystawianie świadectw pracy
  • reprezentowanie pracodawcy na podstawie pełnomocnictwa przed urzędami i organami kontrolnymi.

Outsourcing płac i kadr

Wśród obowiązków administracji płac, których pełnienie może przejąć firma outsourcingowa, znajdują się: comiesięczne sporządzanie zbiorczej listy płac, obliczanie i wypłacanie wynagrodzeń pracownikom firmy, obliczanie miesięcznych podatków i składek ZUS, sporządzanie kartotek wynagrodzeń oraz wydawanie kwitków dla pracowników, sporządzanie zaświadczeń o wynagrodzeniach, sporządzanie deklaracji ZUS i PFRON czy też przygotowywanie rozliczeń (PIT-11, PIT-8B i innych) na koniec roku podatkowego.

Outsourcing płac i kadr to usługa, poprzez którą odpowiedzialność za prawidłowość prowadzenia administracji kadr i płac bierze firma zewnętrzna; dodatkowo udziela ona informacje o wszelkich zmianach w prawie oraz udziela bieżącego doradztwa. Efektem takiej współpracy jest zwiększenie efektywności obsługi dokumentacji oraz optymalizacja kosztów prowadzenia działalności.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…