Sukces Site Biznes Opakowania plastikowe – co powinieneś o nich wiedzieć

Opakowania plastikowe – co powinieneś o nich wiedzieć

5 min read
0
1,237
opakowania

Codziennie korzystamy z opakowań plastikowych, lecz nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą one być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Ich rozkład może trwać długo, a materiał, z którego jest wykonane opakowanie, może być szkodliwe nawet dla naszego zdrowia.

Weźmy na pierwszy rzut oka opakowania plastikowe, chociażby butelki, na których zobaczyć można dziwne znaczki, w postaci strzałek i cyferek. Co zatem one oznaczają i czy mają jakiś sens? Okazuje się, iż mają one znaczenie i to nie byle, jakie. Bowiem strzałki na opakowaniu plastikowym, butelce informują nas o tym, że dane opakowanie nadaje się do recyclingu. Z kolei cyferki oznaczają materiał, z którego opakowanie jest wykonane i czy ono jest również dla nas bezpieczne.

PET

Oznaczenie PET pojawia się najczęściej na opakowaniach służących do jednorazowego wykorzystania. Przypisana jest do nich cyfra 1. Czyli takich, które po zużyciu należy natychmiast wyrzucić nie odkładać, gdyż ich nawarstwienie grozi nagromadzeniem się bakterii szkodliwych dla organizmu ludzkiego i nie tylko. Należy również zwrócić uwagę na warunki, w których są przechowywane. Nie można ich wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ pod ich wpływem uwalniają się z nich niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Należy takie opakowania przechowywać w temperaturze maksymalnie 15 stopni Celsjusza.

HDPE

Opakowania z tym oznaczeniem i cyfrą 2 mogą być w przeciwieństwie do tych z PET, używane powtórnie po zużyciu. Są one również bezpieczniejsze i używane, chociażby do produkcji opakowań próżniowych. Co ciekawe, opakowania z oznaczeniem HDPE czy PE-HD są odporne na pleśń i otaczające nas bakterie.

Opakowania z oznaczeniem PVC

Przede wszystkim zalicza się tutaj folie do pakowania żywności. Tworzywa z PVC zawierają substancje, które z reguły są nieobojętne dla organizmu człowieka. Jednakże ich ewentualne spalanie może doprowadzić do uwolnienia niechcianych dla nas samych dioksyn. Są one szkodliwe i w dodatku rakotwórcze. To, że nie należy ich spalać, tyczy się również innych opakowań.

LDPE, PP

Opakowania z oznaczeniem LDPE i przypisaną cyfrą 4 to zazwyczaj plastikowe torebki. Można je wykorzystywać wielokrotnie bez żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Tak jak w przypadku opakowań z HDPE, są one bezpieczne. LDPE znajduje się także na reklamówkach czy woreczkach, np. śniadaniowych.

Z kolei opakowania ze znaczkiem PP są zdecydowanie najbezpieczniejsze ze wszystkich rodzajów. PP można spotkać na opakowaniach na jogurty czy syropy, a także na pojemnikach kuchennych do przechowywania żywności.

PS

Na opakowaniach można również odnaleźć strzałki z cyfrą 6 i literami PS. Opakowanie z PS jest stosunkowo rzadko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Gdyż wystawione na słońce takie opakowanie może uwolnić z niego toksyny, które przenikając do jedzenia mogą przyczynić się do chorób układu oddechowego czy pokarmowego, a nawet choroby nerek. Wykorzystywane są zazwyczaj do produkcji jednorazowych opakowań na tzw. jedzenie na wynos, czy do tacek na mięso, jak również sery czy wędliny.

Poznaj pudełka fasonowe zapakuj.to.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Biznes
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…