Nie ma wątpliwości, że przemysł farmaceutyczny jest jedną ze strategicznych branż w polskiej gospodarce. Co więcej, każdego roku odnotowuje się coraz większe przychody przedsiębiorstw, które na terenie naszego kraju produkują leki. Uznaje się, że pod tym względem jesteśmy liderem na rynku europejskim. To nasze firmy są optymalnie nowoczesne, wyposażone w innowacyjne maszyny produkcyjne, które posiadają niezbędne atesty i certyfikaty.
Sektor wytwarzający leki przyczynia się do wytworzenia PKB o wartości nawet 15 mld złotych. Sprawia, że na rynku pracy jest około 100 000 miejsc zatrudnienia. Co ważne, nawet 7% wszystkich badań i testów klinicznych, jakie przeprowadzane są na rynku polskim, pochodzi właśnie z branży farmaceutycznej. I cieszy ten fakt niezmiernie, ponieważ zauważa się dzięki temu prężny rozwój w tej dziedzinie przedsiębiorczości.
Rozwój branży farmaceutycznej
Branża farmaceutyczna jest jedną z tych, które wręcz wymagają stałego inwestowania w rozwój i innowacje. Testy i wieloletnie badania pozwalają nierzadko odkrywać nie tylko kolejne choroby, ale również leki, jakie skutecznie pozwalają je zwalczać. Co więcej, branża farmaceutyczna musi być nastawiona także na stałe doposażanie przestrzeni produkcyjnych w nową aparaturę – bardzo często filtr taśmowy czy innego rodzaju etap produkcyjny musi być dostosowany do indywidualnych parametrów tworzenia leków. Musimy mieć na uwadze, że w Polsce działa około 70 przedsiębiorstw farmaceutycznych, w tej branży również panuje ogromna konkurencja, na tle której należy się wyróżniać. Jednocześnie rozwój farmacji sprawia, że jest to sektor rynku, którego praktycznie nie dopada kryzys gospodarczy. Pamiętajmy, że nawet 2% wyprodukowanych w naszym kraju leków trafia poza granice Polski.
Jak osiągnąć sukces w przemyśle farmaceutycznym?
Przede wszystkim produkcja leków musi odbywać się zgodnie z restrykcyjnymi wytycznymi oraz normami. Nie ma tu mowy o zaniżaniu jakości wyrobów. Przecież w ten sposób obniżałoby się jednocześnie poziom jakości zdrowia ostatecznych odbiorców, a w skrajnych przypadkach kosztować mogłoby to nawet ludzkie życie. Producent pociągnięty byłby do odpowiedzialności karnej. To dlatego tak ważny jest proces pozyskiwania leków oraz końcowe kontrole ostatecznych produktów. W tej branży nie ma miejsca na pomyłki czy produkcyjne błędy.
Receptą na sukces firmy farmaceutycznej może być inwestycja w badania i przemyślana inwestycja w sprzęt technologiczny. Warto wiedzieć, że nawet najbardziej wykwalifikowana kadra nie jest w stanie zastąpić profesjonalnych maszyn produkcyjnych.
Dzisiaj stawia się na pełną automatyzację produkcji leków. Dobra linia produkcyjna, filtr taśmowy czy inne komponenty są o wiele bardziej wydajne aniżeli praca ludzkich rąk. Maszyny są też bardziej precyzyjne, a ich praca przebiega przy zachowaniu całkowitej sterylności, co w przypadku produkcji leków jest priorytetem.
Warto obserwować trendy pojawiające się w farmacji. Widać wyraźnie, że w Polsce przebiega jej prężny rozwój. To szansa na dołączenie na podium, patrząc na rynek nie tylko europejski, ale światowy.