Sukces Site Prawo i Podatki Co jest naruszeniem własności intelektualnej w internecie? Jak chronić własność intelektualną w internecie?

Co jest naruszeniem własności intelektualnej w internecie? Jak chronić własność intelektualną w internecie?

5 min read
0
2,643
prawo

Coraz częściej możemy spotkać się z przypadkami naruszania własności intelektualnej w internecie. Wielu użytkownikom wydaję się, że udostępnione w sieci materiały przeznaczone są do użytku osobistego, a tak nie jest zawsze. Dlatego warto wiedzieć, co jest naruszeniem własności intelektualnej i jak się przed tym chronić.

Definicja własności intelektualnej

Aby uświadomić sobie skalę problemu, należałoby wyjaśnić, czym jest własność intelektualna. Są to wszelkie przejawy ludzkiej kreatywności, to, co powstało dzięki procesowi intelektualnemu. A więc w praktyce ochroną własności intelektualnej objęte są zarówno książki, obrazy zdjęcia, ale także filmy udostępniane na YouTube czy artykuły na blogach. Ponadto termin ten obejmuje również znaki towarowe czy wzory przemysłowe, aczkolwiek w tym wypadku należy najpierw zgłosić swój projekt do Biura Patentowego. W poprzednio omawianych sytuacjach twórca chroniony jest prawem autorskim, które jest niezbywalne.

Coraz częściej można spotkać się jednak z tym, że prace autorów są bezprawnie kopiowane i wykorzystywane na własny użytek. Dlatego warto wiedzieć, co jest naruszeniem własności intelektualnej w internecie.

Przykłady naruszenia własności intelektualnej w internecie

Możliwości, jakie daje internet, nie zawsze mają pozytywne skutki. Coraz częściej można spotkać się z różnymi formami plagiatu czy przywłaszczenia cudzego wytworu. I nie dotyczy to tylko różnych form tekstowych, ale także grafiki czy rozwiązań technologicznych, które coraz częściej są bezprawnie wykorzystywane.

Co ciekawe, nawet udostępnianie na swoim profilu na koncie społecznościowym obrazka, który nie jest Twoją własnością, jest naruszeniem praw twórców. Przy czym nie zawsze podanie autora i źródła jest wystarczające – najpierw trzeba uzyskać na to zgodę.

Co więcej, problem ten coraz częściej dotyczy firm, zarówno tych prowadzących działalność w sieci, jak i jedynie korzystających z tego medium w ramach prowadzonych działań marketingowych. Ich znaki towarowe czy wzory przemysłowe mogą być powszechnie wykorzystywane, pomimo uzyskania praw do nich. Dlatego warto wiedzieć, że ochrona własności intelektualnej w internecie oferowana przez prawników to jeden ze sposobów na dochodzenie swoich praw.

Jak chronić własność intelektualną?

Jak już wspominaliśmy, niektóre wytwory są chronione prawem autorskim od momentu ich powstania, inne natomiast trzeba zgłosić do Biura Patentowego. Jeśli jednak to nie wystarczy, twórcy mogą żądać usunięcia tych naruszeń oraz ich skutków, jeśli takowe nastąpiły. Dobrze jest też wiedzieć, że poszkodowany może złożyć pozew o odszkodowanie, jeśli jego prawa do własności intelektualnej zostały naruszone.

Takie sprawy prowadzone są przez sądy cywilne. Mogą one zasądzić zarówno karę grzywny, jak i karę ograniczenia lub pozbawienia wolności. I choć większość rozpraw o takim charakterze kończy się wyrokiem korzystnym dla twórców, warto jest skorzystać z pomocy prawników, gdyż przedstawienie odpowiednich dowodów nie zawsze jest prostym zadaniem.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Jak wybrać kancelarię prawną do przeprowadzenia umorzenia notarialnego?

Umorzenie notarialne to istotny element w obrocie prawnym, szczególnie w sytuacjach związa…