Kredyt hipoteczny to bardzo często jedyna szansa na to, by spełnić swoje marzenie o własnym domu lub mieszkaniu. Niestety nie każdy może otrzymacie takie wsparcie z banku, gdyż konieczne jest spełnienie konkretnych warunków. Jakie są to warunki i jak możemy wpłynąć na zwiększenie swoich szans na przyznanie kredytu hipotecznego? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem bankowym, który przyznawany jest w sytuacji, gdy posiadamy zabezpieczenie w postaci hipoteki ustawionej na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności nieruchomości położonej na terytorium Polski. Nieruchomość to jednak nie jedyne zabezpieczenie. Biorąc kredyt ręczymy zarówno swoim majątkiem, jak i dochodami, przy czym wysokość roszczeń banku nie może przekroczyć wartości hipoteki, a więc nieruchomości.
Chcąc się przekonać, jaki byłby koszt kredytu hipotecznego w danym banku, warto skorzystać z porównywarek kredytowych, jedną z nich można znaleźć na stronie https://hotmoney.pl/kredyty-hipoteczne/. To, co składa się na koszt kredytu omówimy w dalszej części artykułu.
Kto może wziąć kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny może dostać osoba pełnoletnia spełniająca określone warunki. Pierwszym z nich jest posiadanie oszczędności, które mogą stanowić wkład własny w nieruchomość. Aktualnie wysokość wkładu własnego wynosi zazwyczaj 20 % wartości nieruchomości, którą chcemy kupić. Warto pamiętać o tym, że im większy wkład własny posiadamy, tym tańszy będzie kredyt. Drugim czynnikiem jest nasza zdolność kredytowa, którą bank oblicza na podstawie różnych zmiennych, pod uwagę może być brany wiek, stan cywilny, dochody, liczba dzieci, inne zobowiązania finansowe, a także nasza historia kredytowa.
Decyzja o przyznaniu nam kredytu hipotecznego uzależniona jest także od tego, jak wysoka jest kwota, o którą wnioskujemy i jaką wartość przedstawia nieruchomość mająca być zabezpieczeniem. Bank bierze pod uwagę tzw. wskaźnik LTV, czyli relację pomiędzy wartością zabezpieczenia a kwotą kredytu. Wynik tego działania nie może przekroczyć 90 procent.
Jak zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny?
Oczywiście nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ, jednak planując zaciągnięcie kredytu gotówkowego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dobrym działaniem jest rozpoczęcie gromadzenia oszczędności, które będą stanowić wkład własny. Warto również bardzo ostrożnie podejmować decyzję o podejmowaniu różnych zobowiązań finansowych, a jeśli zdecydujemy się na zakup np. sprzętu na raty, należy je spłacać w wyznaczonym terminie, podobnie z kartami kredytowymi.
Co składa się na koszt kredytu hipotecznego?
To, ile pieniędzy będziemy musieli zwrócić do banku, który udziela nam kredytu hipotecznego zależy od wielu czynników. Chcąc oszacować koszt takiej pożyczki należy wziąć pod uwagę:
- prowizję bankową,
- założenie księgi wieczystej w przypadku, gdy nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie jej nie posiada,
- ustanowienie hipoteki czyli wpisu w księdze wieczystej,
- koszty notarialne,
- ubezpieczenie.