Dodatkowe kwalifikacje to duży plus podczas poszukiwania pracy. Coraz trudniej znaleźć pracowników, którzy rzetelnie i dokładnie wykonują swoje obowiązki, a do tego posiadają doświadczenie i dodatkowe umiejętności. Dlatego kurs na suwnicę to znakomity sposób na poprawienie swojej sytuacji finansowej dla osób pracujących w magazynach, przy przemyśle produkcyjnym, transportowym czy na budowie.
Suwnica ― co to takiego i jakie wyróżnia się jej rodzaje?
Suwnica, najprościej rzecz biorąc, jest to rodzaj dźwigu, który służy do przemieszczania różnych materiałów. Jest wyposażona w system podnoszenia i opuszczania, dzięki czemu może transportować ciężkie towary zarówno w poziomie jak i w pionie na dostosowanej do tego przestrzeni. Suwnice dzieli się ze względu na takie cechy jak konstrukcja (suwnice pomostowe natorowe lub podwieszane, bramowe i półbramowe czy kolumnowe), przeznaczenie (uniwersalne i procesowe), napęd (suwnice ręczne, elektryczno-ręczne, elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne), a także sposób ich sterowania czy konstrukcję dźwigu.
Kategorie kursów na suwnicę
Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie szkoleń ― I S oraz II S. Oba rodzaje kursów na suwnicę kończą się egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego i można wykonać je w gdbhp.pl/kursy-szkolenia/kursy-udt/, a także w innych sprawdzonych placówkach. Pierwszy z nich to kurs na suwnice sterowane z kabiny (w tym wciągniki i wciągarki według kategorii I W oraz suwnice według kategorii II), a drugi na suwnice hakowe ogólnego przeznaczenia sterowane z poziomu roboczego.
Po co robić kurs na suwnicę?
Wypadki przy suwnicy spowodowane ludzkimi błędami zdarzają się bardzo często, dlatego niezbędne jest odbycie kursu obsługi tego urządzenia. Ponadto suwnica jest maszyną, która ułatwia pracę i poprawia jej wydajność, dlatego posiadając taki kurs będziemy mieli więcej możliwości podczas poszukiwania pracy.
Kurs na suwnicę ― warunki przyjęcia
Aby zrobić kurs na suwnicę, wystarczy być pełnoletnim, mieć wykształcenie co najmniej podstawowe i nie posiadać przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku operatora suwnicy.
W jakich branżach warto mieć kurs na suwnice?
Suwnice najczęściej znajdują zastosowanie przy transporcie, w budownictwie, a także w wielu fabrykach, czyli w przemyśle produkcyjnym, montażowym, a także przy przeładunkach. Ponadto umożliwiają składowanie materiałów i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dlatego jeśli pracujesz w którejś z tych branży, dodatkowe szkolenie na suwnicę na pewno podniesie twoje kwalifikację i może stać się powodem awansu na lepsze stanowisko pracy.
Takie kursy kosztują kilkaset złotych (często są także opłacane przez większe zakłady pracy), dlatego na pewno będą dobrą inwestycją, która przyniesie korzyści na lata. Coraz trudniej znaleźć dobrych i wykwalifikowanych pracowników, dlatego wszelkie kursy i szkolenia na pewno zrobią pozytywne wrażenie na obecnych lub przyszłych pracodawcach.