Sukces Site Prawo i Podatki Kodeks etyki obowiązuje także komorników sądowych

Kodeks etyki obowiązuje także komorników sądowych

6 min read
0
1,425
prawo

Być może nie każdy wie, ale komornik sądowy jest tak zwanym zawodem zaufania publicznego. Dla tak określanych zawodów istnieją zbiory zasad etycznych, zwykle zawarte w kodeksie etyki zawodowej, które muszą być przestrzegane przez przedstawicieli danej profesji. Tak też jest właśnie w przypadku komorników sądowych, a naruszenie ich skutkuje odpowiedzialnością dyscyplinarną.

W 2016 roku samorząd komorniczy znowelizował Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego, bo jego poprzednia wersja pochodziła sprzed niemal 20 lat i nie bardzo odpowiadała dzisiejszej rzeczywistości. Nowe wersje kodeksów etycznych pojawiły się zresztą także w innych zawodach zaufania publicznego, jak chociażby Kodeks Etyki Radców Prawnych.

To z tam zebranych zasad możemy dowiedzieć się, jak powinien być prawidłowo wykonywany zawód, który społeczeństwo powinno obdarzać zaufaniem nawet z racji samej nazwy. Co prawda nowa ustawa o zawodzie komornika wymusi pewnie kolejne zmiany, ale wiele z nich jest ponadczasowych.

Podstawowe obowiązki etyczne

Wszyscy wiemy, jak wiele dramatów ludzkich ma swój finał w kancelariach komorniczych. Niestety życie nie zawsze usłane jest różami. Komornik sądowy ma ogromnie trudne zadanie. Na co dzień mierzy się z trudnymi przypadkami, wywołującymi emocje, nad którymi musi panować, by konsekwentne realizować stawiane przed nim zadania.

Najważniejszym jego obowiązkiem jest postępowanie nie tylko zgodnie z prawem, ale także z własnym sumieniem. Musi zapewnić poufność prowadzonych postępowań oraz obowiązuje go zachowanie tajemnicy zawodowej.

Jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, komornik sądowy powinien postępować uczciwie i rzetelnie. To obowiązuje nie tylko komorników czynnych zawodowo, ale także tych, którzy są już emerytowani lub przygotowują się do zawodu, odbywając aplikację komorniczą.

Komorników obowiązuje całkowity zakaz reklamy ich działalności, nie mogą także korzystać z usług firm pośredniczących czy windykacyjnych, które zajmują się obrotem roszczeniami. O zakresie swoich usług komornik może informować tylko na swojej stronie internetowej.

W Kodeksie Etyki znajdziemy wiele innych zasad, których komornicy muszą przestrzegać, ale z pewnością wielu zainteresuje jedna, mówiąca o zakazie ekstrawagancji. To obowiązek zachowania umiaru w ubiorze i sposobie bycia, a także w zakresie nawiązywania nowych relacji towarzyskich.

Korzyści dla wierzycieli i dłużników

Przypisanie komorników sądowych do grupy zawodów zaufania publicznego daje zarówno wierzycielom, jak i dłużnikom gwarancję rzetelnego rozpoznania i przeprowadzenia postępowania komorniczego. To dzięki temu można liczyć na zgodne z prawem działania, które zapewnią wykonanie wyroku sądowego w zakresie odzyskania mienia.

Jeżeli zasady Kodeksu Etyki zostaną naruszone przez komornika sądowego, obie strony postępowania – i wierzyciel, i dłużnik – mają prawo do zawiadomienia odpowiednich organów dyscyplinarnych samorządu komorniczego o możliwości popełnienia przewinienia względem obowiązujących zasad etyki. Wówczas komornik może zostać ukarany.

Od dłuższego czasu nie obowiązuje rejonizacja w zakresie prowadzenia postępowań komorniczych. Wybierając więc kancelarię komorniczą, warto wybrać tę, która jasno zdaje sobie sprawę z obowiązujących zasad postępowania i ich przestrzega, a to chociażby www.czosnyka-komornik.pl. Wówczas można mieć pewność, że sprawa zostanie przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami obowiązującymi w tym zakresie.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Prawo i Podatki
Comments are closed.

Sprawdź również

Remonty i wykończenia mieszkań pod inwestycje – sukcesu na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce od kilku lat przeżywa rozkwit, a inwestowanie w mieszkania st…