Sukces Site Biznes Klimatyzacja staje się nieodzownym sprzętem nie tylko w samochodzie, ale także i w domu. Dlaczego należy klimatyzację serwisować?

Klimatyzacja staje się nieodzownym sprzętem nie tylko w samochodzie, ale także i w domu. Dlaczego należy klimatyzację serwisować?

5 min read
0
1,363
klima

Spoglądając na ściany domów i bloków mieszkalnych zauważamy coraz więcej klimatyzatorów. Jest to efekt rosnących temperatur i ocieplającego się klimatu, który powoduje, że latem jest coraz goręcej. Nie jest więc niczym dziwnym, że inwestujemy w systemy chłodzące, zwłaszcza że ich cena zmniejsza się z roku na rok. Często jednak zapominamy o konieczności ich serwisowania i czyszczenia, co może mieć bardzo opłakane skutki. Sprawdzamy, dlaczego regularne konserwowanie układu jest absolutnie niezbędne.

Ubytki czynnika

Klimatyzacja działa dzięki sprężaniu i rozprężaniu specjalnego czynnika chłodzącego. Jest to gaz podobny do tego, jaki od lat stosuje się w domowych lodówkach. Tutaj mamy jednak do czynienia z o wiele większymi ciśnieniami pracy, dochodzącymi nawet do setek barów. Nie jest więc niczym dziwnym, że następują pewne ubytki nawet przy w pełni sprawnie działającym układzie. Zauważymy je choćby po tym, że coraz słabsza będzie wydajność, z jaką pracuje nasza klimatyzacja. Kraków ma wiele firm, które przeprowadzają regularny serwis, na który składa się między innymi uzupełnianie ilości czynnika. Wraz z nim do wnętrza wpuszczany jest również specjalny olej, który ma za zadanie nawilżać i smarować zarówno uszczelnienia, jak i samą sprężarkę.

Likwidacja nieszczelności

Systemy pracujące już kilka lub kilkanaście lat mogą mieć różne dysfunkcje. Przez nie czynnik będzie uciekał o wiele szybciej, co spowoduje drastyczne obniżenie sprawności układu. Może on nawet zupełnie się wyłączyć, ponieważ takie zabezpieczenia posiadają niektóre klimatyzatory. Kraków jest miastem, gdzie bez problemu znajdziemy fachowców, którzy dokonają niezbędnych napraw w powyższym zakresie. Będą one polegały na usunięciu całego czynnika poprzez jego odessanie, następnie wymianę uszczelnień, sprawdzenie i ponowną aplikację chłodziwa. Jeśli natomiast układ jest już stary, może być konieczna wymiana takich elementów, jak cała sprężarka czy parownik. Prace tego typu wykona każdy, kto prowadzi montaż klimatyzacji. Kraków bez problemu pozwoli nam znaleźć serwisantów, którzy podejmą się takiej usługi.

Czyszczenie parownika

Teraz przechodzimy do wyjątkowo istotnego fragmentu naszego poradnika. Otóż bardzo wiele osób ignoruje wyraźne zalecenia, które mówią, że przynajmniej raz na rok należy wykonać kompleksowe czyszczenie klimatyzacji. Konkretnie chodzi tutaj o podzespół zwany parownikiem, który znajduje się wewnątrz pomieszczenia. To on odpowiedzialny jest za dostarczanie nam chłodu, jednak w jego wnętrzu zbiera się z czasem kurz, a także drobnoustroje – roztocza, pleśnie, grzyby i tym podobne. Są one blokowane przez filtr, jeśli jednak ten nie będzie wymieniany przez lata, w końcu zacznie przepuszczać. Zauważymy wtedy nieprzyjemny zapach w mieszkaniu. Wymiana i czyszczenie powinny być wykonane zawsze wtedy, gdy przeprowadzany jest coroczny serwis klimatyzacji. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie pojawią się nieprzyjemne zapachy ani żadne szkodliwe drobnoustroje w powietrzu.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Biznes
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…