Sukces Site Firma W jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są drukarki 3D?

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są drukarki 3D?

6 min read
0
1,431
szkolenie

Drukowanie 3D znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Nowoczesne, profesjonalne drukarki 3D dają szansę na optymalizację procesów wytwórczych i pozwalają na znaczne skrócenie czasu prototypowania. W jakich branżach wykorzystywane jest drukowanie 3D dla przemysłu?

Przemysł lotniczy

Polski producent profesjonalnej drukarki 3D Factory 2.0 OMNI3D wdraża swoje rozwiązania w przemyśle lotniczym. Już od 2017 roku Zakład Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa korzysta z drukarki Factory 2.0. Przy użyciu druku 3D powstają głównie elementy z filamentu ABS-42, charakteryzujące się dużą uniwersalnością. Doceniają je odbiorcy, z uwagi na wysoką trwałość i wytrzymałość mechaniczną.

Drukowanie 3d dla przemysłu lotniczego przyspiesza prototypowanie i produkcję głównie elementów konstrukcyjnych. Odbiorcą tej technologii jest również Lotnicza Akademia Wojskowa, która metodą wytwarzania addytywnego drukuje model fotela katapultowego pilota oraz samolotu wielozadaniowego F-16.

Drukarki 3D w produkcji lamp

Przykładem wykorzystania druku 3D w przemyśle oświetleniowym jest praktyka stosowana przez producenta LimeLite, firmy, która już od ponad dwóch dekad funkcjonuje na rynku. Wykorzystuje ona drukarki 3D Zortrax olsztyńskiego producenta. W produkcji prototypów lamp oraz gotowych produktów stosowali farmę 30 drukarek. Technologie przyrostowe pozwoliły jej na optymalizację produkcji. Druk 3D ułatwia tworzenie lamp o spersonalizowanych kształtach i wzorach, a więc i ściśle dopasowanych do potrzeb zgłaszanych przez klientów.

Medycyna a druk 3D

Prawdziwą rewolucją było wprowadzenie druku 3D do medycyny. Liczba zastosowań technologii addytywnych wzrasta co roku, a co jakiś czas pojawiają się informacje o przełomowych dokonaniach. Przykładem niech będą eksperymenty z biodrukowaniem tkanek z żywych komórek.

Zasadniczo druk 3D w branży medycznej jest stosowany do poprawy lub ratowania życia pacjentów. Można wymienić zastosowania kliniczne – biodruk 3D i transplantologię, gdzie stosowane jest drukowanie 3D modeli operacyjnych i narzędzi chirurgicznych. Ta technologia przydaje się do produkcji ortez, wkładek ortopedycznych, aparatów stomatologicznych, jak i do aparatów służących do leczenia bezdechu sennego.

Dzięki drukowi 3D można produkować niskobudżetowe protezy, co jest bardzo ważne w krajach Trzeciego  Świata, ogarniętych wojną, albo w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy szybko rosną i potrzebują co pewien czas zupełnie nowych protez. W produkcji ortez i protez sprawdzają się technologie proszkowe, czego przykładem jest Multi Jet Fusion. Dają one dużą dokładność i prawie izotropowe zachowanie elementów. Niewielkie odkształcenia nie zmieniają kształtu całego produktu końcowego.

Wykorzystanie technologii CJP w przemyśle

Dla wykonywania pełnokolorowych modeli przestrzennych wykorzystywanych w aplikacjach profesjonalnych, przemysłowych, jak i rozrywkowych, można wykorzystywać technologię druku 3D CJP. Obejmuje ona proces druku 3D, w którym najpierw nanoszona jest warstwa proszku gipsowego, rozprowadzana przez walec na powierzchni stołu roboczego drukarki 3D. Następnie nad warstwą tą przechodzi głowica drukująca, która selektywnie natryskuje lepiszcze i kolor. Lepiszcze powoduje, że proszek wiąże się ze sobą i zabarwia jednocześnie na żądany kolor. Ostatnim etapem jest naniesienie kolejnej warstwy proszku.

Druk w technologii CJP nie jest procesem termicznym, co pozwala na wykorzystanie materiału do kolejnego wydruku. Technologia ta ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba stworzenia modelu przestrzennego w kolorze, m.in. przy tworzeniu wizualizacji produktowych, do prezentowania wybranych obszarów ciała pacjenta z zaznaczeniem tych, które dotknięte są chorobą. Można je stosować w muzealnictwie i archeologii, czy w medycynie estetycznej.

Niemal na co dzień pojawiają się nowe zastosowania drukowania 3D w przemyśle, co przyspiesza i zmniejsza koszty produkcji poszczególnych elementów, prototypów czy nawet gotowych produktów.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…