Sukces Site Firma W jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są drukarki 3D?

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są drukarki 3D?

6 min read
0
1,397
szkolenie

Drukowanie 3D znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Nowoczesne, profesjonalne drukarki 3D dają szansę na optymalizację procesów wytwórczych i pozwalają na znaczne skrócenie czasu prototypowania. W jakich branżach wykorzystywane jest drukowanie 3D dla przemysłu?

Przemysł lotniczy

Polski producent profesjonalnej drukarki 3D Factory 2.0 OMNI3D wdraża swoje rozwiązania w przemyśle lotniczym. Już od 2017 roku Zakład Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa korzysta z drukarki Factory 2.0. Przy użyciu druku 3D powstają głównie elementy z filamentu ABS-42, charakteryzujące się dużą uniwersalnością. Doceniają je odbiorcy, z uwagi na wysoką trwałość i wytrzymałość mechaniczną.

Drukowanie 3d dla przemysłu lotniczego przyspiesza prototypowanie i produkcję głównie elementów konstrukcyjnych. Odbiorcą tej technologii jest również Lotnicza Akademia Wojskowa, która metodą wytwarzania addytywnego drukuje model fotela katapultowego pilota oraz samolotu wielozadaniowego F-16.

Drukarki 3D w produkcji lamp

Przykładem wykorzystania druku 3D w przemyśle oświetleniowym jest praktyka stosowana przez producenta LimeLite, firmy, która już od ponad dwóch dekad funkcjonuje na rynku. Wykorzystuje ona drukarki 3D Zortrax olsztyńskiego producenta. W produkcji prototypów lamp oraz gotowych produktów stosowali farmę 30 drukarek. Technologie przyrostowe pozwoliły jej na optymalizację produkcji. Druk 3D ułatwia tworzenie lamp o spersonalizowanych kształtach i wzorach, a więc i ściśle dopasowanych do potrzeb zgłaszanych przez klientów.

Medycyna a druk 3D

Prawdziwą rewolucją było wprowadzenie druku 3D do medycyny. Liczba zastosowań technologii addytywnych wzrasta co roku, a co jakiś czas pojawiają się informacje o przełomowych dokonaniach. Przykładem niech będą eksperymenty z biodrukowaniem tkanek z żywych komórek.

Zasadniczo druk 3D w branży medycznej jest stosowany do poprawy lub ratowania życia pacjentów. Można wymienić zastosowania kliniczne – biodruk 3D i transplantologię, gdzie stosowane jest drukowanie 3D modeli operacyjnych i narzędzi chirurgicznych. Ta technologia przydaje się do produkcji ortez, wkładek ortopedycznych, aparatów stomatologicznych, jak i do aparatów służących do leczenia bezdechu sennego.

Dzięki drukowi 3D można produkować niskobudżetowe protezy, co jest bardzo ważne w krajach Trzeciego  Świata, ogarniętych wojną, albo w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy szybko rosną i potrzebują co pewien czas zupełnie nowych protez. W produkcji ortez i protez sprawdzają się technologie proszkowe, czego przykładem jest Multi Jet Fusion. Dają one dużą dokładność i prawie izotropowe zachowanie elementów. Niewielkie odkształcenia nie zmieniają kształtu całego produktu końcowego.

Wykorzystanie technologii CJP w przemyśle

Dla wykonywania pełnokolorowych modeli przestrzennych wykorzystywanych w aplikacjach profesjonalnych, przemysłowych, jak i rozrywkowych, można wykorzystywać technologię druku 3D CJP. Obejmuje ona proces druku 3D, w którym najpierw nanoszona jest warstwa proszku gipsowego, rozprowadzana przez walec na powierzchni stołu roboczego drukarki 3D. Następnie nad warstwą tą przechodzi głowica drukująca, która selektywnie natryskuje lepiszcze i kolor. Lepiszcze powoduje, że proszek wiąże się ze sobą i zabarwia jednocześnie na żądany kolor. Ostatnim etapem jest naniesienie kolejnej warstwy proszku.

Druk w technologii CJP nie jest procesem termicznym, co pozwala na wykorzystanie materiału do kolejnego wydruku. Technologia ta ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba stworzenia modelu przestrzennego w kolorze, m.in. przy tworzeniu wizualizacji produktowych, do prezentowania wybranych obszarów ciała pacjenta z zaznaczeniem tych, które dotknięte są chorobą. Można je stosować w muzealnictwie i archeologii, czy w medycynie estetycznej.

Niemal na co dzień pojawiają się nowe zastosowania drukowania 3D w przemyśle, co przyspiesza i zmniejsza koszty produkcji poszczególnych elementów, prototypów czy nawet gotowych produktów.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Wykorzystanie usług transportowych dla biznesu

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie efektywny transport to kluczowy element działalności…