Sukces Site Pieniądze Jak poradzić sobie z zadłużeniem?

Jak poradzić sobie z zadłużeniem?

4 min read
0
930
pieniądze

Zadłużenie to w dzisiejszych czasach dość powszechny problem. Niestety nie każda osoba potrafi sobie z nim skutecznie radzić. Wyjście na finansową prostą nie zawsze jest łatwe i przyjemne, jednak tylko podjęcie odpowiednich kroków daje gwarancję sukcesu. Co zatem należy zrobić w sytuacji zadłużenia?

Analiza domowego budżetu

Na początku warto spisać swoje zaległe zobowiązania finansowe oraz miesięczne wydatki – zestawienie w jednym miejscu wszystkich kosztów pomaga dostrzec powagę problemu i motywuje do podjęcia działań. Następnie należy porównać regularne opłaty (raty, zakupy, karta kredytowa, rachunki za mieszkanie i inne) z dochodami w tym samym okresie.

Warto zastanowić się jakie wydatki da się ograniczyć. W okresie spłaty zadłużenia najlepiej wyrzec się niektórych przyjemności – obiadu w restauracji czy wyjścia do kina lub teatru. Warto także zrezygnować z kart kredytowych – nie można pozwolić sobie na pogłębianie deficytu w domowym budżecie.

Plan działania

Opracowanie planu spłaty zobowiązań to bardzo ważny etap i wszelkie działania trzeba podejmować z rozwagą. Należy oszacować łączną wysokość rat, na którą można sobie pozwolić w obecnej sytuacji. Muszą być one spłacane regularnie, dlatego lepiej zawyżyć wydatki, niż kolejny raz narażać się na problemy finansowe. Ponadto ich wysokość powinna pozwolić na odłożenie pieniędzy na czarną godzinę. Najlepiej zrobić kilka symulacji budżetu i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Kontakt z wierzycielem

Wsparcie i pomoc zadłużonym to jedno z podstawowych zadań firm obsługujących wierzytelności, dlatego dobrze jest jak najszybciej skontaktować się z doradcą i ustalić dogodne warunki spłaty zobowiązania, np. rozkładając je na kilka mniejszych rat. Opracowany wcześniej plan działania jest tutaj niezbędny.

Terminowa spłata zobowiązań pozwala na stopniowe wyjście na prostą. Jest też podstawą do ubiegania się o pozytywny wpis w biurach informacji gospodarczej – każda taka informacja pomaga w odzyskaniu wiarygodności płatniczej. Można to wykorzystać m.in. podczas negocjacji umów kredytu, pożyczki oraz zakupu na raty.

Oszczędzanie

Na koniec należy poszukać sprawdzonych sposób na oszczędzanie – pomoże to uniknąć kłopotów finansowych w przyszłości. Warto spisywać swoje bieżące wydatki i planować budżet z wyprzedzeniem. Istotne są również świadome zakupy, regularne odkładnie małych kwot oraz oszczędne zużycie prądu, gazu i wody. Najlepiej przejrzeć dostępne poradniki i wybrać najbardziej pasujący do nas model oszczędzania.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Pieniądze
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…