Sukces Site Nieruchomości Inwestycje Polaków – nieruchomości ciągle popularne

Inwestycje Polaków – nieruchomości ciągle popularne

5 min read
0
1,244
inwestycja

Niskie stopy procentowe sprawiają, że wiele osób poszukuje korzystniejszych inwestycji, niż bezpieczne, ale przynoszące niewielki zysk lokaty i inne produkty bankowe. Coraz więcej mówi się też o inwestycjach alternatywnych. W co najchętniej lokujemy nasze oszczędności?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami w 2016 roku ponad połowa (51%) Polaków decydowała się na lokowanie kapitału w nieruchomościach. Kolejne miejsca zajęły kruszce z wynikiem 28% oraz waluty, które wybrało 14% badanych. Chociaż pod uwagę brane są także inwestycje alternatywne, lokowanie kapitału w działach sztuki czy alkoholu znacznie większym zainteresowaniem cieszy się w innych krajach, niż w Polsce.

Nieruchomość jako inwestycja

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych może przynieść zysk na bardzo różnym poziomie. Wiele zależy od lokalizacji nieruchomości, jej powierzchni, wykorzystanych do wykończenia materiałów czy dodatkowych udogodnień, o których pomyślał deweloper. Według ekspertów najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania na wczesnym etapie budowy, kiedy panuje większa dowolność w wyborze lokali. Dzięki temu można znaleźć nieruchomość doskonale nadającą się np. do wynajmu. Warto też zaznaczyć, że począwszy od rozpoczęcia budowy do momentu oddania mieszkania, jego wartość wzrasta średnio o 15%. Inwestowanie w nieruchomości cieszy się zainteresowaniem osób o różnej zasobności portfela.

Na takie rozwiązanie decydują się także najbogatsi Polacy, którzy mogą pozwolić sobie na zakup luksusowych apartamentów w warszawskim wieżowcu Cosmopolitan czy wrocławskim Sky Tower. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów wykończeniowych, wysokiej klasy sprzęt AGD, klimatyzacja czy automatyczne sterowanie oświetleniem lub ogrzewaniem, a do tego niezwykle atrakcyjna lokalizacja i liczne udogodnienia w budynku do dyspozycji mieszkańców przekładają się na wysoką cenę apartamentu. Chociaż mogłoby się wydawać, że zakup takiej nieruchomości to przede wszystkim podkreślenie wysokiego statusu materialnego, wielu zamożnych Polaków traktuje transakcję jako sposób na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego. Doświadczenia z rynków zagranicznych pokazują, że luksusowe apartamenty w ciągu dziesięciu lat mogą dwukrotnie zwiększyć swoją wartość, nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród majętnych inwestorów.

Co z inwestycjami alternatywnymi?

W krajach wysoko rozwiniętych inwestorzy przeznaczają na zakup dzieł sztuki w celach inwestycyjnych ok. 5% posiadanego kapitału. W Polsce rynek inwestycji alternatywnych dopiero się rozwija. 18% osób posiadających dochody przekraczające 20 tysięcy brutto już teraz lokuje pieniądze w sztuce, a 36% z tej grupy planuje zdywersyfikować w ten sposób swój portfel inwestycyjny. Eksperci są zgodni co do jednego – warto w kwestii wyboru konkretnych dzieł sztuki zdać się na profesjonalistów i nie polegać wyłącznie na własnym guście. Jako przykład podać można twórczość Tadeusza Kantora. W latach 80. jego obrazki kupić można był za ok. 200 dolarów, dziś ich wartość osiąga ok. 300 tysięcy złotych.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Nieruchomości
Comments are closed.

Sprawdź również

Efektywność i rozwój biznesu dzięki usługom spedycyjnym – korzyści dla firm

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, gdzie przedsiębiorstwa są coraz bardziej za…