Na to pytanie od razu można odpowiedzieć jednym słowem. Nie! Tylko od dociekliwości pytającego zależy, czy będzie chciał wiedzieć więcej.
W teoretycznych rozważaniach można przedstawić w łatwy sposób hipotetyczną różnicę w poniesionych wydatkach na dostarczoną energię potrzebną dla właściwego funkcjonowania domu. Energię pod różnymi postaciami. Jako energia elektryczna, paliwa, lub gotową do użytku ciepłą wodę na potrzeby grzewcze albo ciepłą wodę użytkową. Oczywiście dokładne obliczenia można odnieść do konkretnego obiektu. Teoretyczny budynek może posiadać tylko teoretyczne założenia finansowe.
Rekuperacja a koszty budowy domu
Kolejny obszar gdzie powstają oszczędności, to niezwiązana z energią przestrzeń konstrukcyjna. Rekuperacja w pośredni sposób obniża koszt budowy domu. Dzieje się tak za sprawa oszczędności materiałowych. Jeśli inwestor już na etapie projektowania domu założy zastosowanie rekuperatorów energii można będzie na pewno zrezygnować z jednego bardzo kosztownego elementu konstrukcyjnego.
W tradycyjnej technologii wentylacji, do usuwania zużytego powietrza używa się kanałów wywiewnych. Jest to tak zwana wentylacja grawitacyjna. Kanały wywiewne znajdują się w murowanych kominach. Ciągi wentylacyjne są masywne dlatego nawet dla wyższych pięter komin musi mieć podparcie na ławie fundamentowej. Zaangażowanie materiałowe jest niebagatelne. I śmiało można postawić tezę, że łączne koszty wykonania zwalistych kanałów wentylacyjnych instalacji grawitacyjnej przewyższają grubo koszt wykonania nowoczesnej instalacji wentylacji mechanicznej wspomaganej niewielkich rozmiarów urządzeniami do odzysku.
W skład kosztów budowy tradycyjnych kominów wchodzi nie tylko materiał w postaci bloczków i zaprawa murarska łącząca w tradycyjny sposób małogabarytowe elementy. Kosztem jest też robocizna. Wiadomo przecież, że im wyższy budynek, tym więcej etapów pośrednich budowy każdego komina.
Zalety rekuperacji
Dochodzi do tego jeszcze funkcjonalność każdego z rozwiązań. Dokładnie rzecz idzie o opory przesyłowe. Komin tradycyjny ma nierówną strukturę powierzchni i powstają w nim zawirowania powietrza zmniejszające sprawność transportową. Wystarczy porównać obie struktury pobieżnie, by stwierdzić, że nic nie może się równać z gładkością rur używanych w instalacjach nowoczesnych. Przekroje kanałów także odbiegają zasadniczo od siebie przy porównaniu. Co za tym idzie ilość miejsca zabranego z kubatury pomieszczeń jest niepomiernie mniejsza w wypadku zastosowania instalacji z rekuperatorami.
Śmiało zatem można postawić tezę, że wydatek na instalację rekuperacyjną nie jest de facto kosztem. Więcej! Nie posiadanie takiego ustroju naraża każdego właściciela domu lub mieszkania na zwyżkę w płaconych rachunkach.
Źródło: Wojwent rekuperacja Wrocław