Pieczątki – nieodzowne narzędzie dla każdej firmy, bez wyjątku. Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą czy duże przedsiębiorstwo – stemple musisz przybijać na setkach dokumentów. Bez nich się nie obejdziesz. A ile pieczątek Ci potrzeba? To zależy. Przyjrzyj się jednak tym podstawowym rodzajom, by zamówić te, które są naprawdę niezbędne.
Pieczątki z danymi, datowniki, stemple specjalne… Wystarczy krótki rzut okiem na ofertę firm, które oferują wyrabianie pieczątek, by przekonać się, że nie wystarczy iść do punktu, który je produkuje i powiedzieć „poproszę pieczątkę”. Trzeba jeszcze doprecyzować, jaką – a raczej: jakie.
Pieczątki z danymi firmy: absolutna podstawa
Warszawa, Kraków czy małe miasteczko w woj. lubuskim… Bez względu na to, gdzie prowadzisz firmę, najważniejsza potrzebna Ci pieczątka to ta zawierająca najważniejsze dane firmy. Jakie? Jej pełną nazwę, adres rejestrowy, numery NIP oraz REGON, a także – dla wygody – numer telefonu. Coraz częściej w kolejnych linijkach lądują również adres e-mail oraz URL strony internetowej. Wtedy dane można uznać za kompletne.
Pieczątkę taką jak ta wykorzystasz przede wszystkim do podbijania wszelkich dokumentów. Od zamówień i umów począwszy, aż po listy płac czy różnego rodzaju zaświadczenia. Ale to nie koniec. Przydatne są również pieczątki imienne. Takie, które uwiarygadniają, że na dokumencie podpisuje się upoważniony pracownik. Powinni je mieć przedstawiciele handlowi czy pracownicy punktów obsługi klienta. Pamiętaj: jeśli każdego roku takich stempli potrzebujesz kilkadziesiąt lub więcej, możesz rozważyć również samodzielne wyrabianie pieczątek – maszyny błyskowe oferowane np. przez Modico zajmują niewiele miejsca, a poza nimi i częściami składowymi stempli potrzebujesz tylko drukarki laserowej i komputera.
Datownik: ważna rzecz
Zwłaszcza w sekretariacie biura, do którego codziennie wpływa wiele ważnych dokumentów i tyle samo z niego wypływa. Oznaczenie na piśmie, kontrakcie czy umowie, kiedy dotarły do firmy jest bardzo ważną informacją. Dlatego w większości firm takie stemple można znaleźć – najczęściej w formie pieczątek – tablic, z adnotacją „wpłynęło…”.
Stemple specjalne
Nie każdego z nich będziesz zapewne potrzebować, ale pośród typowych pieczątek, które znajdują zastosowanie biurowe wymienić można np.:
- pieczątkę „zatwierdzono pod względem merytorycznym i księgowym” – gdy dokumenty i kwestie finansowe przechodzą wiele stopni autoryzacji,
- tajne/ poufne – kiedy w firmie znajduje się archiwum tajne,
- okrągłe pieczęcie do podbijania legitymacji służbowych.
Oferta jest oczywiście znacznie szersza. Dziś bowiem, z uwagi na nowoczesne technologie wyrobu pieczątek (np. dzięki maszynom błyskowym) pieczątki stały się jeszcze bardziej estetyczne i funkcjonalne na co dzień. Upewnij się więc, że masz wszystkie, których potrzebujesz.