Sukces Site Firma Frezarka górnowrzecionowa – wszystko co musisz wiedzieć o tej maszynie

Frezarka górnowrzecionowa – wszystko co musisz wiedzieć o tej maszynie

6 min read
0
407
praca

Tego typu urządzenia nie zdały testu jeżeli chodzi o produkcję masową. Są one zdecydowanie mniej wydajne niż inne maszyny do obróbki, co wykluczyło je z zastosowań przemysłowych. Mimo iż, profesjonalne wykorzystanie tych urządzeń przestało być rzeczywistością to nadal znajdują one zastosowanie w amatorskich warsztatach. Z twardymi metalami niestety sobie nie poradzą, ale w cięciu drewna sprawdzają się doskonale, co przekłada się na wykorzystanie raczej artystyczne i dekoracyjne.

Rodzaje frezarek – czym się różnią

Ze względu na umiejscowienie wrzecion frezarki klasyfikujemy z podziałem na trzy różne pozycje:

 • Równowrzecionowe – z tego typu frezarką mamy do czynienia gdy wrzeciono znajduje się w równej linii z blatem stołu.
  Dolnowrzecionowe – frezarki dla osób z doświadczeniem. Wrzeciono umiejscowione jest pod stołem, co przekłada się na utrudnione i niebezpieczne użytkowanie urządzenia.
 • Górnowrzecionowa – odpowiednie dla amatorów, ze względu na bezpieczeństwo pracy jakim się charakteryzują. W tym przypadku wrzeciono zamontowane jest nad stołem. Ich cechą główną jest niska wydajność, przekładająca się na niewielkie możliwości produkcyjne.

Następnym czynnikiem różniącym frezarki jest ilość wrzecion. Wyróżniamy:

 • frezarki jednowrzecionowe
 • frezarki wielowrzecionowe

Występuje również podział frezarek ze względu na zastosowanie:

 • frezarki nutowe – do rowków i wpustów
 • frezarki krawędziowe – poręczne urządzenia do frezowania krawędzi

Czym jest frezarka górnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa to bardzo użyteczne narzędzie, gdyż zastępuje całą paletę narzędzi ręcznych, przez co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Jej głównym zastosowaniem jest frezowanie dowolnych wzorów, głównie w drewnie, ale jest możliwe również frezowanie tworzyw sztucznych oraz cieńszych metali typu aluminium. W skrócie, urządzenie te zastępuje prace wykonywane nożami czy dłutami o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Posiada wysoką powtarzalność rysowanych wzorów, co również jest pomocne.

Frezarka górnowrzecionowa – zastosowania

Tego typu frezarki nie są stosowane do twardych metali, gdyż nie nadają się one do pracy z takimi materiałami. Zastosowanie znajdują one przede wszystkim w obróbce drewna, a to jakie akcesoria dobierzemy przekłada się na grubość i twardość materiałów, na których wykonujemy prace. Zamontowanie odpowiednich końcówek roboczych pozwoli na dekoracyjne wykańczanie tworzyw sztucznych. Ważne, aby były to materiały o umiarkowanej twardości, które nie będą się ścinały całkowicie, bądź stawiały zbyt duży opór.

Jakie parametry uwzględnić przy zakupie frezarki górnowrzecionowej

 • Najważniejszym parametrem, na którym należy zwrócić uwagę kupując tego typu urządzenie jest oczywiście moc. To ona definiuje zakres wykonywanych prac i możliwości. Od tego parametru zależy przede wszystkim limit grubości obrabianych materiałów.
 • Dołączone do zestawu akcesoria. Najlepiej aby było ich jak najwięcej, gdyż jeżeli nie kupimy ich w zestawie z frezarką, potem może być problem z dokupieniem.
 • Prędkość obrotu i długość skoku frezarki – ważny parametr wpływający na precyzję wykonywanych prac.
 • Systemy regulacji i stabilizacji obrotów silnika.
 • Jakość zastosowanych łożysk.

Szeroki wybór i wysokiej jakości frezarki górnowrzecionowe firmy Holzkraft można znaleźć na stronie – http://www.stuermer-maszyny.pl.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Kodeks etyki obowiązuje także komorników sądowych

Być może nie każdy wie, ale komornik sądowy jest tak zwanym zawodem zaufania publicznego. …