Sukces Site Firma Frezarka górnowrzecionowa – wszystko co musisz wiedzieć o tej maszynie

Frezarka górnowrzecionowa – wszystko co musisz wiedzieć o tej maszynie

6 min read
0
2,003
praca

Tego typu urządzenia nie zdały testu jeżeli chodzi o produkcję masową. Są one zdecydowanie mniej wydajne niż inne maszyny do obróbki, co wykluczyło je z zastosowań przemysłowych. Mimo iż, profesjonalne wykorzystanie tych urządzeń przestało być rzeczywistością to nadal znajdują one zastosowanie w amatorskich warsztatach. Z twardymi metalami niestety sobie nie poradzą, ale w cięciu drewna sprawdzają się doskonale, co przekłada się na wykorzystanie raczej artystyczne i dekoracyjne.

Rodzaje frezarek – czym się różnią

Ze względu na umiejscowienie wrzecion frezarki klasyfikujemy z podziałem na trzy różne pozycje:

 • Równowrzecionowe – z tego typu frezarką mamy do czynienia gdy wrzeciono znajduje się w równej linii z blatem stołu.
  Dolnowrzecionowe – frezarki dla osób z doświadczeniem. Wrzeciono umiejscowione jest pod stołem, co przekłada się na utrudnione i niebezpieczne użytkowanie urządzenia.
 • Górnowrzecionowa – odpowiednie dla amatorów, ze względu na bezpieczeństwo pracy jakim się charakteryzują. W tym przypadku wrzeciono zamontowane jest nad stołem. Ich cechą główną jest niska wydajność, przekładająca się na niewielkie możliwości produkcyjne.

Następnym czynnikiem różniącym frezarki jest ilość wrzecion. Wyróżniamy:

 • frezarki jednowrzecionowe
 • frezarki wielowrzecionowe

Występuje również podział frezarek ze względu na zastosowanie:

 • frezarki nutowe – do rowków i wpustów
 • frezarki krawędziowe – poręczne urządzenia do frezowania krawędzi

Czym jest frezarka górnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa to bardzo użyteczne narzędzie, gdyż zastępuje całą paletę narzędzi ręcznych, przez co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Jej głównym zastosowaniem jest frezowanie dowolnych wzorów, głównie w drewnie, ale jest możliwe również frezowanie tworzyw sztucznych oraz cieńszych metali typu aluminium. W skrócie, urządzenie te zastępuje prace wykonywane nożami czy dłutami o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Posiada wysoką powtarzalność rysowanych wzorów, co również jest pomocne.

Frezarka górnowrzecionowa – zastosowania

Tego typu frezarki nie są stosowane do twardych metali, gdyż nie nadają się one do pracy z takimi materiałami. Zastosowanie znajdują one przede wszystkim w obróbce drewna, a to jakie akcesoria dobierzemy przekłada się na grubość i twardość materiałów, na których wykonujemy prace. Zamontowanie odpowiednich końcówek roboczych pozwoli na dekoracyjne wykańczanie tworzyw sztucznych. Ważne, aby były to materiały o umiarkowanej twardości, które nie będą się ścinały całkowicie, bądź stawiały zbyt duży opór.

Jakie parametry uwzględnić przy zakupie frezarki górnowrzecionowej

 • Najważniejszym parametrem, na którym należy zwrócić uwagę kupując tego typu urządzenie jest oczywiście moc. To ona definiuje zakres wykonywanych prac i możliwości. Od tego parametru zależy przede wszystkim limit grubości obrabianych materiałów.
 • Dołączone do zestawu akcesoria. Najlepiej aby było ich jak najwięcej, gdyż jeżeli nie kupimy ich w zestawie z frezarką, potem może być problem z dokupieniem.
 • Prędkość obrotu i długość skoku frezarki – ważny parametr wpływający na precyzję wykonywanych prac.
 • Systemy regulacji i stabilizacji obrotów silnika.
 • Jakość zastosowanych łożysk.

Szeroki wybór i wysokiej jakości frezarki górnowrzecionowe firmy Holzkraft można znaleźć na stronie – http://www.stuermer-maszyny.pl.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Firma
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…