Tego typu urządzenia nie zdały testu jeżeli chodzi o produkcję masową. Są one zdecydowanie mniej wydajne niż inne maszyny do obróbki, co wykluczyło je z zastosowań przemysłowych. Mimo iż, profesjonalne wykorzystanie tych urządzeń przestało być rzeczywistością to nadal znajdują one zastosowanie w amatorskich warsztatach. Z twardymi metalami niestety sobie nie poradzą, ale w cięciu drewna sprawdzają się doskonale, co przekłada się na wykorzystanie raczej artystyczne i dekoracyjne.
Rodzaje frezarek – czym się różnią
Ze względu na umiejscowienie wrzecion frezarki klasyfikujemy z podziałem na trzy różne pozycje:
- Równowrzecionowe – z tego typu frezarką mamy do czynienia gdy wrzeciono znajduje się w równej linii z blatem stołu.
Dolnowrzecionowe – frezarki dla osób z doświadczeniem. Wrzeciono umiejscowione jest pod stołem, co przekłada się na utrudnione i niebezpieczne użytkowanie urządzenia. - Górnowrzecionowa – odpowiednie dla amatorów, ze względu na bezpieczeństwo pracy jakim się charakteryzują. W tym przypadku wrzeciono zamontowane jest nad stołem. Ich cechą główną jest niska wydajność, przekładająca się na niewielkie możliwości produkcyjne.
Następnym czynnikiem różniącym frezarki jest ilość wrzecion. Wyróżniamy:
- frezarki jednowrzecionowe
- frezarki wielowrzecionowe
Występuje również podział frezarek ze względu na zastosowanie:
- frezarki nutowe – do rowków i wpustów
- frezarki krawędziowe – poręczne urządzenia do frezowania krawędzi
Czym jest frezarka górnowrzecionowa
Frezarka górnowrzecionowa to bardzo użyteczne narzędzie, gdyż zastępuje całą paletę narzędzi ręcznych, przez co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Jej głównym zastosowaniem jest frezowanie dowolnych wzorów, głównie w drewnie, ale jest możliwe również frezowanie tworzyw sztucznych oraz cieńszych metali typu aluminium. W skrócie, urządzenie te zastępuje prace wykonywane nożami czy dłutami o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Posiada wysoką powtarzalność rysowanych wzorów, co również jest pomocne.
Frezarka górnowrzecionowa – zastosowania
Tego typu frezarki nie są stosowane do twardych metali, gdyż nie nadają się one do pracy z takimi materiałami. Zastosowanie znajdują one przede wszystkim w obróbce drewna, a to jakie akcesoria dobierzemy przekłada się na grubość i twardość materiałów, na których wykonujemy prace. Zamontowanie odpowiednich końcówek roboczych pozwoli na dekoracyjne wykańczanie tworzyw sztucznych. Ważne, aby były to materiały o umiarkowanej twardości, które nie będą się ścinały całkowicie, bądź stawiały zbyt duży opór.
Jakie parametry uwzględnić przy zakupie frezarki górnowrzecionowej
- Najważniejszym parametrem, na którym należy zwrócić uwagę kupując tego typu urządzenie jest oczywiście moc. To ona definiuje zakres wykonywanych prac i możliwości. Od tego parametru zależy przede wszystkim limit grubości obrabianych materiałów.
- Dołączone do zestawu akcesoria. Najlepiej aby było ich jak najwięcej, gdyż jeżeli nie kupimy ich w zestawie z frezarką, potem może być problem z dokupieniem.
- Prędkość obrotu i długość skoku frezarki – ważny parametr wpływający na precyzję wykonywanych prac.
- Systemy regulacji i stabilizacji obrotów silnika.
- Jakość zastosowanych łożysk.
Szeroki wybór i wysokiej jakości frezarki górnowrzecionowe firmy Holzkraft można znaleźć na stronie – http://www.stuermer-maszyny.pl.